DTU food logo
DTU logo
Nr.1002Hellefisk, røget
Engelsk navnHalibut, greenland, smoked
Taxonomisk navnReinhardtius hippoglossoides

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ837 kJ 1003
Energi, kcal200 1003
total-N2,384 g 1312
Protein, total14,3 g 1312
Protein, deklaration14,3 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.0,0 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig0,0 g 1003
kulhydrat, deklaration0,0 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,0 g 1655
Fedt, total16,1 g 1818
Alkohol0,0 g 1655
Aske4,8 g 1312
Tørstof35,2 g 1312
Vand64,8 g 1312

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind5
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,924

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin51,0 RE 1003
Retinol51,0 µg 1340
ß-caroten0 µg 1655
D-vitamin5,00 µg 1003
D3 cholecalciferol5,00 µg 1001
E-vitamin0,850 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,850 mg 1379
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,060 mg 1340
B2-vitamin, riboflavin0,150 mg 1340
Niacin2,68 NE 1003
niacin0,960 mg 1340
B6-vitamin0,038 mg 1352
Pantothensyre0,720 mg 1352
Folat12,0 µg 1375
Frit folat4,00 µg 1375
B12-vitamin0,600 µg 1352
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1655

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na2336 mg 1058
Kalium, K212 mg 1058
Magnesium, Mg18,0 mg 1058
Phosphor, P210 mg 1346
Jern, Fe0,200 mg 1043
Jod, I20,0 µg 1041
Selen, Se27,5 µg T 897
Nikkel, Ni0,490 µg T 897

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Sukkerarter, ialt0 g 1655
Stivelse0 g 1655

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,00001818
C6:00,00001818
C8:00,00001818
C10:00,00001818
C12:00,00001818
C14:00,7906,021818
C16:01,75013,31818
C17:00,00001818
C18:00,2622,001818
C20:00,0100,071818
C22:00,00001818
C24:00,00001818

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,00001818
C16:1,n-71,74813,31818
C18:1,n-93,20924,41818
C18:1,n-70,00001818
C20:1,n-112,26717,31818
C22:1,n-90,00001818
C22:1,n-111,46711,21818
C24:1,n-90,1210,921818

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,1431,091818
C18:3,n-30,00001818
C18:4,n-30,1070,811818
C20:2,n-60,0160,121818
C20:3,n-30,00001818
C20:3,n-60,00001818
C20:5,n-30,3642,771818
C22:5,n-30,0690,521818
C22:6,n-30,4623,521818
Andre fedtsyrer0,3422,611818

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede2,81221,41003
Sum monoumættede8,81267,11003
Sum polyumættede1,1618,841003
Fedtsyrer, total13,1271001003
Sum n-3 fedtsyrer1,0027,631003
Sum n-6 fedtsyrer0,1591,211003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin6912901059
Leucin10494401059
Lysin12405201059
Methionin4531901059
Cystin8335,01059
Phenylalanin5482301059
Tyrosin4291801059
Threonin5962501059
Tryptofan10343,01059
Valin7873301059
Arginin7873301059
Histidin2621101059
Alanin7633201059
Asparaginsyre13115501059
Glutaminsyre17647401059
Glycin6682801059
Prolin5012101059
Serin5722401059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol50 mg 1003

Biogene aminerIndh. /100gEnhKilde
Histamin0,910 mg 1455