DTU food logo
DTU logo
Nr.1003Svinekam uden svær, ca. 3 mm spæk, rå
Engelsk navnPork, loin, defatted (approx. 3 mm fat), raw
Taxonomisk navnSus scrofa
SynonymerMellemkam, kotelet.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ818 kJ 1003
Energi, kcal195 1003
total-N3,080 g 1331, 2091
Protein, total19,2 g 1331, 2091
Protein, deklaration19,2 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.0,0 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig0,0 g 1003
kulhydrat, deklaration0,0 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,0 g 1655
Fedt, total13,3 g 1331, 2091
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,0 g 1331, 2091
Tørstof33,5 g 1331, 2091
Vand66,5 g 1331, 2091

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,920

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin4,60 RE 1003
Retinol4,60 µg 1331
ß-caroten0 µg 1655
D-vitamin0,607 µg 1003
D3 cholecalciferol0,122 µg 1300
25-hydroxycholecalciferol0,097 µg 1300
E-vitamin0,444 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,444 mg 1331
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,832 mg 1331
B2-vitamin, riboflavin0,140 mg 1331
Niacin9,81 NE 1003
niacin6,38 mg 1331
B6-vitamin0,319 mg 1331
Pantothensyre0,708 mg 1331
Biotin3,11 µg 1331
Folat3,92 µg 1331
B12-vitamin0,755 µg 1331
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1655

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na48,4 mg 1331
Kalium, K320 mg 1331
Calcium, Ca6,25 mg 1331
Magnesium, Mg20,4 mg 1331
Phosphor, P188 mg 1331
Jern, Fe0,489 mg 1331
Kobber, Cu0,045 mg 1331
Zink, Zn1,40 mg 1331
Jod, I1,10 µg 1003
Mangan, Mn0,010 mg 1331
Chrom, Cr5,30 µg 1533
Selen, Se10,8 µg 1917
Molybdæn, Mo0 µg 1348
Nikkel, Ni2,50 µg T 1490
Kviksølv, Hg0,130 µg 1533
Arsen, As2,00 µg 1102
Cadmium, Cd1,90 µg 1533
Bly, Pb5,60 µg 1533

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0 g 1655
Glucose0 g 1655
Monosaccharider, total0 g 1003
Lactose0 g 1655
Maltose0 g 1655
Saccharose0 g 1655
Disaccharider, total0 g 1003
Sukkerarter, ialt0 g 1003
Stivelse0 g 1655
(a)Hexoses0 g 1655
(b)Pentoses0 g 1655
(c)UronicAcids0 g 1655
Cellulose0 g 1655
Lignin0 g 1655

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C10:00,0110,091331
C12:00,0150,121331
C14:00,1941,591331
C16:03,06925,11331
C18:01,75014,31331
C20:00,0320,261331

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,2972,431331
C18:1,n-94,64938,01331
C18:1,n-70,4713,851331
C18:1,trans n-90,0610,501331
C20:1,n-110,1010,821331

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-61,28110,51331
C18:3,n-30,1160,941331
Andre fedtsyrer0,1771,451331

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede5,07141,51003
Sum monoumættede5,57945,61003
Sum polyumættede1,39711,41003
Fedtsyrer, total12,2241001003
Sum n-3 fedtsyrer0,1160,941003
Sum n-6 fedtsyrer1,28110,51003
Transfedtsyrer, total0,0610,491003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin9243001059
Leucin14174601059
Lysin17255601059
Methionin4931601059
Cystin12942,01059
Phenylalanin7082301059
Tyrosin6472101059
Threonin8012601059
Tryptofan20667,01059
Valin10163301059
Arginin11403701059
Histidin7082301059
Alanin11403701059
Asparaginsyre17255601059
Glutaminsyre26188501059
Glycin9553101059
Prolin7392401059
Serin7702501059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol62 mg 1331