DTU food logo
DTU logo
Nr.1017Lammekød, kølle, med fedt, rå
Engelsk navnLamb, leg with fat, raw
Taxonomisk navnOvis aries
SynonymerLammekølle.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ835 kJ 1003
Energi, kcal199 1003
total-N2,960 g 1357
Protein, total18,4 g 1357
Protein, deklaration18,4 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.0,0 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig0,0 g 1003
kulhydrat, deklaration0,0 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,0 g 1357
Fedt, total14,1 g 1357
Alkohol0,0 g 1357
Aske1,0 g 1357
Tørstof33,5 g 1357
Vand66,5 g 1357

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind42
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,910

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin45,0 RE 1003
Retinol45,0 µg 1357
ß-caroten0 µg 1357
D-vitamin0,400 µg 1003
D3 cholecalciferol0,400 µg 1057
E-vitamin0,700 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,700 mg 1357
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,180 mg 1357
B2-vitamin, riboflavin0,310 mg 1357
Niacin7,17 NE 1003
niacin4,30 mg 1357
B6-vitamin0,200 mg 1357
Pantothensyre0,550 mg T 71
Biotin1,00 µg T 71
Folat2,00 µg 1357
Frit folat0,700 µg 1357
B12-vitamin1,20 µg 1357
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1357

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na70,0 mg 1357
Kalium, K270 mg 1357
Calcium, Ca4,50 mg 1357
Magnesium, Mg21,6 mg 1357
Phosphor, P166 mg 1357
Jern, Fe1,40 mg 1357
Kobber, Cu0,122 mg 1357
Zink, Zn2,60 mg 1357
Jod, I0,700 µg 1357
Mangan, Mn0,010 mg 1357
Chrom, Cr8,10 µg 1506
Selen, Se6,05 µg T 1234
Molybdæn, Mo0 µg 1348
Nikkel, Ni2,14 µg T 1234
Kviksølv, Hg0,190 µg 1506
Cadmium, Cd1,60 µg 1506
Bly, Pb4,60 µg 1506

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Sukkerarter, ialt0 g 1357
Stivelse0 g 1655

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:00,7105,531345
C15:00,0800,621345
C16:03,18024,81345
C17:00,1301,011345
C18:02,75021,41345

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,1701,331345
C17:1,n-70,1301,011345
C18:1,n-95,02039,11345

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,3302,571345
C18:3,n-30,3302,571345

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede6,85053,41003
Sum monoumættede5,32041,51003
Sum polyumættede0,6605,141003
Fedtsyrer, total12,8301001003
Sum n-3 fedtsyrer0,3302,571003
Sum n-6 fedtsyrer0,3302,571003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin9183101059
Leucin15105101059
Lysin16875701059
Methionin4741601059
Cystin15753,01059
Phenylalanin7402501059
Tyrosin7402501059
Threonin7992701059
Tryptofan17258,01059
Valin10063401059
Arginin12434201059
Histidin5331801059
Alanin11543901059
Asparaginsyre16875701059
Glutaminsyre27239201059
Glycin9773301059
Prolin8582901059
Serin7402501059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol74 mg 1003