DTU food logo
DTU logo
Nr.1084Hvedekim, rå
Engelsk navnWheat germ, raw
Taxonomisk navnTriticum aestivum L.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ1593 kJ 1003
Energi, kcal381 1003
total-N4,820 g 1347, 1825
Protein, total28,1 g 1347, 1825
Protein, deklaration30,1 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.51,2 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig38,9 g 1003
kulhydrat, deklaration36,9 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfiber12,3 g 1825
Fedt, total9,6 g 1825
Alkohol0,0 g 1347
Aske4,4 g 1825
Tørstof93,3 g 1825
Vand6,7 g 1825

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor (NCF)5,83
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,7001003

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin0 RE 1003
Retinol0 µg 1344
ß-caroten0 µg 1344
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1344
E-vitamin11,0 α-TE 1003
alfa-tokoferol11,0 mg 1344
alfa-tokotrienol0 mg 1379
K1-vitamin39,0 µg 1360
B1-vitamin1,45 mg 1344
B2-vitamin, riboflavin0,610 mg 1344
Niacin5,62 NE 1003
niacin5,80 mg 1344
B6-vitamin1,42 mg 1072
Pantothensyre1,20 mg 1352
Folat190 µg 1803
B12-vitamin0 µg 1352
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1344

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na5,50 mg 1058
Kalium, K1046 mg 1058
Calcium, Ca41,0 mg 1348
Magnesium, Mg259 mg 1058
Phosphor, P1000 mg 1348
Jern, Fe5,00 mg 1043
Kobber, Cu1,10 mg 1348
Zink, Zn17,8 mg 1348
Jod, I0,250 µg 1055
Mangan, Mn18,0 mg 1348
Chrom, Cr1,00 µg 1348
Selen, Se3,00 µg 1348
Molybdæn, Mo30,0 µg 1348
Cobolt, Co2,00 µg 1348
Nikkel, Ni80,0 µg 1348
Kviksølv, Hg0,200 µg 1348
Arsen, As6,00 µg 1348
Cadmium, Cd15,0 µg 1348
Bly, Pb2,00 µg 1348

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Sukkerarter, ialt15,7 g 1344
Stivelse26,1 g 1344

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:01,2318,31345
C17:00,0000,001345
C18:00,0711,061345
C20:00,0590,871345

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,0360,531345
C17:1,n-70,0000,001345
C18:1,n-91,0315,31345
C20:1,n-110,0240,351345

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-63,9959,31345
C18:3,n-30,2734,061345
C20:4,n-60,0120,171345

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede1,3620,21003
Sum monoumættede1,0916,21003
Sum polyumættede4,2763,61003
Sum transfedtsyrer0,0000,001003
Fedtsyrer, total6,721001003
Sum n-3 fedtsyrer0,2734,061003
Sum n-6 fedtsyrer4,0059,51003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin10102101345
Leucin20204201345
Lysin7231501345
Methionin477991345
Cystin7711601345
Phenylalanin13502801345
Tyrosin9161901345
Threonin8191701345
Tryptofan337701345
Valin13502801345
Arginin14002901345
Histidin6271301345
Alanin11102301345
Asparaginsyre14903101345
Glutaminsyre824017101345
Glycin12102501345
Prolin31806601345
Serin15903301345

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1655

Biogene aminerIndh. /100gEnhKilde
Serotonin0,003 mg 1487