DTU food logo
DTU logo
Nr.1117Svinekød, mellemkam med svær, rå
Engelsk navnPork, loin with rind, raw
Taxonomisk navnSus scrofa
SynonymerSvinekam, Flæskesteg.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ1114 kJ 1003
Energi, kcal266 1003
total-N2,921 g 1032, 1331, 1832, 2091
Protein, total18,3 g 1032, 1331, 1832, 2091
Protein, deklaration18,3 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.0,1 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig0,1 g 1003
kulhydrat, deklaration0,1 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,0 g 1655
Fedt, total21,7 g 1331, 2091
Alkohol0,0 g 1655
Aske0,9 g 1331, 2091
Tørstof40,9 g 1331, 2091
Vand59,1 g 1331, 2091

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind20
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,920

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin9,53 RE 1003
Retinol9,53 µg 1331, 2091
ß-caroten0 µg 1655
D-vitamin0,536 µg 1003
D3 cholecalciferol0,126 µg 1271, 2091
25-hydroxycholecalciferol0,082 µg 1271, 2091
E-vitamin0,407 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,407 mg 1331, 2091
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,628 mg 1331, 2091
B2-vitamin, riboflavin0,121 mg 1331, 2091
Niacin8,81 NE 1003
niacin5,49 mg 1331, 2091
B6-vitamin0,291 mg 1331, 2091
Pantothensyre0,555 mg 1331, 2091
Biotin4,08 µg 1331, 2091
Folat4,60 µg 1331
B12-vitamin0,854 µg 1331, 2091
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1655

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na51,9 mg 1331, 2091
Kalium, K292 mg 1331, 2091
Calcium, Ca6,11 mg 1331, 2091
Magnesium, Mg18,2 mg 1331, 2091
Phosphor, P160 mg 1331, 2091
Jern, Fe0,430 mg 1331, 2091
Kobber, Cu0,049 mg 1331, 2091
Zink, Zn1,26 mg 1331, 2091
Jod, I0,900 µg 1003
Mangan, Mn0,009 mg 1331, 2091
Chrom, Cr5,14 µg 1533, 2091
Selen, Se7,15 µg 2091
Molybdæn, Mo0 µg 1348
Nikkel, Ni0,502 µg 2091
Kviksølv, Hg0,130 µg 1533
Arsen, As2,00 µg 1102
Cadmium, Cd1,90 µg 1533
Bly, Pb5,60 µg 1533

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0 g 1655
Glucose0 g 1655
Monosaccharider, total0 g 1003
Lactose0 g 1655
Maltose0 g 1655
Saccharose0 g 1655
Disaccharider, total0 g 1003
Sukkerarter, ialt0 g 1003
Stivelse0 g 1655
(a)Hexoses0 g 1655
(b)Pentoses0 g 1655
(c)UronicAcids0 g 1655
Cellulose0 g 1655
Lignin0 g 1655

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:00,2561,292091
C16:05,15825,92091
C17:00,0750,372091
C18:03,07515,42091
C20:00,0480,232091

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,4642,332091
C17:1,n-70,0740,372091
C18:1,n-98,20841,22091
C18:1,n-70,6133,082091
C18:1,trans n-90,0510,252091
C20:1,n-90,1790,892091

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-61,4147,102091
C18:3,n-30,1090,542091
C20:2,n-60,0780,392091
C20:4,n-60,0620,312091

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede8,61243,21003
Sum monoumættede9,64848,41003
Sum polyumættede1,6638,351003
Fedtsyrer, total19,9231001003
Sum n-3 fedtsyrer0,1090,541003
Sum n-6 fedtsyrer1,5547,801003
Transfedtsyrer, total0,0510,251003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin8763001059
Leucin13144501059
Lysin16075501059
Methionin4381501059
Cystin12041,01059
Phenylalanin6722301059
Tyrosin6132101059
Threonin7592601059
Tryptofan19968,01059
Valin9643301059
Arginin10813701059
Histidin6722301059
Alanin10813701059
Asparaginsyre16075501059
Glutaminsyre23668101059
Glycin9353201059
Prolin7302501059
Serin7012401059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol69 mg 2054