DTU food logo
DTU logo
Nr.1143Wienerpølse
Engelsk navnPork, sausage, frankfurter
SynonymerPølse, Wiener-. Wienerpølser.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ1137 kJ 1003
Energi, kcal272 1003
total-N2,133 g 1070, 1127, 1840
Protein, total13,3 g 1070, 1127, 1840
Protein, deklaration13,3 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.3,3 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig3,1 g 1003
kulhydrat, deklaration3,1 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,2 g 1003
Fedt, total23,1 g 1070, 1818, 1840
Alkohol0,0 g 1655
Aske3,4 g 1070, 1127, 1840
Tørstof43,1 g 1070, 1127, 1840
Vand56,9 g 1070, 1127, 1840

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,920

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin0 RE 1003
Retinol0 µg 1024
ß-caroten0 µg 1655
D-vitamin0,739 µg 1003
D3 cholecalciferol0,184 µg 1300
25-hydroxycholecalciferol0,111 µg 1300
E-vitamin0,100 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,100 mg 1034
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,140 mg 1052
B2-vitamin, riboflavin0,200 mg 1052
Niacin3,65 NE 1003
niacin1,80 mg 1018
B6-vitamin0,150 mg 1025
Pantothensyre0,570 mg T 1136
Biotin5,20 µg T 1136
Folat4,00 µg 1374
Frit folat2,00 µg 1374
B12-vitamin1,10 µg 1044
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1655

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Chlorid, Cl1480 mg 1127, 1840
Natrium, Na1151 mg 1070, 1127, 1840
Kalium, K161 mg 1070, 1127, 1840
Calcium, Ca15,0 mg 1015
Magnesium, Mg21,0 mg 1058
Phosphor, P211 mg 1015, 1052
Jern, Fe1,30 mg 1043
Kobber, Cu0,070 mg 1061
Zink, Zn1,40 mg 1061
Jod, I14,0 µg 1055
Mangan, Mn0,022 mg 1348
Chrom, Cr6,00 µg 1348
Selen, Se7,20 µg 1897
Molybdæn, Mo5,00 µg 1348
Nikkel, Ni19,0 µg 1063
Cadmium, Cd0,800 µg 1063
Bly, Pb6,00 µg 1063

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0 g 1337
Glucose0 g 1337
Monosaccharider, total0 g 1003
Lactose2,80 g 1337
Maltose0 g 1337
Saccharose0,030 g 1337
Disaccharider, total2,83 g 1003
Sukkerarter, ialt2,83 g 1003
Stivelse1,50 g 1003
(a)Hexoses0,250 g 1337
(b)Pentoses0,100 g 1337
(c)UronicAcids0,010 g 1337
Cellulose0,030 g 1337
Lignin0 g 1337

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,00001818
C6:00,00001818
C8:00,00001818
C10:00,00001818
C12:00,00001818
C14:00,4412,081818
C16:05,23324,61818
C17:00,0790,371818
C18:02,44911,51818
C20:00,0530,241818
C22:00,00001818
C24:00,00001818

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,00001818
C16:1,n-70,6913,251818
C18:1,n-99,69445,61818
C18:1,n-70,00001818
C20:1,n-110,2281,071818
C22:1,n-90,00001818
C22:1,n-110,00001818
C24:1,n-90,00001818

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-62,0879,821818
C18:3,n-30,2110,991818
C18:4,n-30,00001818
C20:2,n-60,0920,431818
C20:3,n-30,00001818
C20:3,n-60,00001818
C20:5,n-30,00001818
C22:5,n-30,00001818
C22:6,n-30,00001818
Andre fedtsyrer0,00001818

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede8,25538,81003
Sum monoumættede10,61349,91003
Sum polyumættede2,39011,21003
Fedtsyrer, total21,2581001003
Sum n-3 fedtsyrer0,2110,991003
Sum n-6 fedtsyrer2,17910,31003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin5552601059
Leucin9604501059
Lysin11095201059
Methionin2771301059
Cystin8339,01059
Phenylalanin4912301059
Tyrosin3841801059
Threonin4912301059
Tryptofan11152,01059
Valin6833201059
Arginin7683601059
Histidin2991401059
Alanin8323901059
Asparaginsyre10885101059
Glutaminsyre17928401059
Glycin11945601059
Prolin10244801059
Serin5762701059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol57 mg 1003

Biogene aminerIndh. /100gEnhKilde
Histamin0,175 mg 1460
Tyramin0,175 mg 1460