DTU food logo
DTU logo
Nr.116Kastanje, ægte, rå
Engelsk navnChestnut, raw
Taxonomisk navnCastanea sativa Miller

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ797 kJ 1003
Energi, kcal190 1003
total-N0,320 g 1344
Protein, total2,0 g 1344
Protein, deklaration2,0 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.42,6 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig35,8 g 1003
kulhydrat, deklaration35,8 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre6,8 g 1344
Fedt, total2,7 g 1344
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,0 g 1346
Tørstof48,3 g 1344
Vand51,7 g 1344

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind17
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,845

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin5,00 RE 1003
Retinol0 µg 1344
ß-caroten60,0 µg 1020
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1344
E-vitamin0,500 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,500 mg 1034
B1-vitamin0,240 mg 1019
B2-vitamin, riboflavin0,110 mg 1022
Niacin2,50 NE 1003
niacin1,80 mg 1018
B6-vitamin0,330 mg 1352
Pantothensyre0,470 mg 1352
Biotin1,30 µg 1344
B12-vitamin0 µg 1352
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1344

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na4,00 mg 1058
Kalium, K599 mg 1058
Calcium, Ca31,0 mg 1030
Magnesium, Mg38,0 mg 1058
Phosphor, P74,0 mg 1344
Jern, Fe0,900 mg 1043
Kobber, Cu0,230 mg 1344
Jod, I0,100 µg 1055
Mangan, Mn3,67 mg 1349

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Sukkerarter, ialt7,00 g 1344
Stivelse26,9 g 1344

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,00001345
C6:00,00001345
C8:00,00001345
C10:00,00001344
C12:00,00001344
C14:00,00001344
C15:00,00001345
C16:00,38416,81344
C17:00,00001345
C18:00,0231,021344
C20:00,0110,481344
C22:00,00001345

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,00001345
C15:10,00001345
C16:1,n-70,0160,701344
C17:1,n-70,00001345
C18:1,n-90,88438,81344
C20:1,n-110,00001344
C22:1,n-90,00001345

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,86638,01344
C18:3,n-30,0974,241344
C20:4,n-60,00001345
C20:5,n-30,00001345
C22:5,n-30,00001345
C22:6,n-30,00001345

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,41818,31003
Sum monoumættede0,90039,51003
Sum polyumættede0,96342,21003
Fedtsyrer, total2,2811001003
Sum n-3 fedtsyrer0,0974,251003
Sum n-6 fedtsyrer0,86638,01003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin802501938
Leucin1183701938
Lysin1183701938
Methionin481501938
Cystin642001938
Phenylalanin832601938
Tyrosin541701938
Threonin702201938
Tryptofan421301027
Valin1123501938
Arginin1444501938
Histidin541701938
Alanin1344201938
Asparaginsyre35211001938
Glutaminsyre2598101938
Glycin1023201938
Prolin1063301938
Serin993101938

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1655

Biogene aminerIndh. /100gEnhKilde
Serotonin0,003 mg 1487