DTU food logo
DTU logo
Nr.1200Due, vildt, kød og skind, rå
Engelsk navnSquab (pigeon), raw
Taxonomisk navnColumba spp.
SynonymerDuer. Skovdue.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ1190 kJ 1003
Energi, kcal284 1003
total-N2,955 g 1342
Protein, total18,2 g 1342
Protein, deklaration18,2 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.0,0 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig0,0 g 1003
kulhydrat, deklaration0,0 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,0 g 1938
Fedt, total23,8 g 1342
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,4 g 1342
Tørstof43,4 g 1342
Vand56,6 g 1342

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind23
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,890

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin73,0 RE 1003
Retinol73,0 µg 1938
B1-vitamin0,212 mg 1938
B2-vitamin, riboflavin0,224 mg 1938
Niacin9,05 NE 1003
niacin6,05 mg 1938
B6-vitamin0,410 mg 1938
Pantothensyre0,760 mg 1938
Folat13,0 µg 1803
B12-vitamin0,400 µg 1938
C-vitamin5,20 mg 1003
L-ascorbinsyre5,20 mg 1938

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na69,0 mg 1058
Kalium, K270 mg 1058
Calcium, Ca12,0 mg 1938
Magnesium, Mg22,0 mg 1058
Phosphor, P248 mg 1938
Jern, Fe3,54 mg 1938
Kobber, Cu0,437 mg 1938
Zink, Zn2,20 mg 1938
Mangan, Mn0,019 mg 1938

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0 g 1655
Glucose0 g 1655
Monosaccharider, total0 g 1003
Lactose0 g 1655
Maltose0 g 1655
Saccharose0 g 1655
Disaccharider, total0 g 1003
Andre sukkerarter0 g 1003
Sukkerarter, ialt0 g 1003
Stivelse0 g 1655
(a)Hexoses0 g 1655
(b)Pentoses0 g 1655
(c)UronicAcids0 g 1655
Cellulose0 g 1655
Lignin0 g 1655
Crude fibre0 g 1342

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C10:00,00001342
C12:00,00001342
C14:00,0300,141342
C16:04,79023,81342
C18:02,69013,41342

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-73,45017,11342
C18:1,n-96,25031,01342
C20:1,n-110,00001342
C22:1,n-90,00001342

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-62,67013,31342
C18:3,n-30,00001342
C20:4,n-60,1600,791342
C20:5,n-30,0100,051342
C22:5,n-30,0700,341342
C22:6,n-30,0200,091342

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede7,51037,31003
Sum monoumættede9,70048,21003
Sum polyumættede2,93014,51003
Fedtsyrer, total20,1401001003
Sum n-3 fedtsyrer0,1000,491003
Sum n-6 fedtsyrer2,83014,11003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin8873001059
Leucin13894701059
Lysin16845701059
Methionin4731601059
Cystin13044,01059
Phenylalanin7392501059
Tyrosin5611901059
Threonin7682601059
Tryptofan18061,01059
Valin10933701059
Arginin11233801059
Histidin4731601059
Alanin10933701059
Asparaginsyre15375201059
Glutaminsyre23648001059
Glycin9163101059
Prolin7682601059
Serin7392501059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol95 mg 1938