DTU food logo
DTU logo
Nr.1223Dressing, thousand island
Engelsk navnSalad dressing, thousand island

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ1547 kJ 1003
Energi, kcal370 1003
total-N0,174 g 1938
Protein, total1,1 g 1938
Protein, deklaration1,1 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.14,7 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig12,7 g 1003
kulhydrat, deklaration12,7 g 1003
Kostfibre2,0 g 1342
Fedt, total35,1 g 1938
Alkohol0,0 g 1938
Aske2,7 g 1938
Tørstof53,5 g 1938
Vand46,5 g 1938

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,956

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin11,7 RE 1003
Retinol4,00 µg 1938
ß-caroten92,0 µg 1938
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1655
E-vitamin4,00 α-TE 1003
alfa-tokoferol4,00 mg 1342
gamma-tokoferol30,0 mg 1003
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin1,45 mg 1938
B2-vitamin, riboflavin0,058 mg 1938
Niacin0,685 NE 1003
niacin0,418 mg 1938
B6-vitamin0 mg 1938
Pantothensyre0 mg 1938
Biotin0 µg 1655
Folat0 µg 1938
B12-vitamin0 µg 1938
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1938

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na863 mg 1938
Kalium, K107 mg 1938
Calcium, Ca17,0 mg 1938
Magnesium, Mg8,00 mg 1938
Phosphor, P27,0 mg 1938
Jern, Fe1,18 mg 1938
Zink, Zn0,260 mg 1938

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Crude fibre2,00 g 1342

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,00001342
C6:00,00001342
C8:00,00001342
C10:00,00001342
C12:00,1020,301342
C14:00,1020,301342
C16:04,40613,11342
C18:01,3323,971342

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,2050,611342
C18:1,n-97,90023,61342
C20:1,n-110,00001342
C22:1,n-90,00001342

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-616,90750,41342
C18:3,n-32,5627,641342
C18:4,n-30,00001342
C20:4,n-60,00001342
C20:5,n-30,00001342
C22:5,n-30,00001342
C22:6,n-30,00001342

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede5,94217,71003
Sum monoumættede8,10524,21003
Sum polyumættede19,46958,11003
Fedtsyrer, total33,5161001003
Sum n-3 fedtsyrer2,5627,641003
Sum n-6 fedtsyrer16,90750,41003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin633601342
Leucin925301342
Lysin734201342
Methionin281601342
Cystin191101342
Phenylalanin472701342
Tyrosin472701342
Threonin593401342
Tryptofan1690,01342
Valin663801342
Arginin754301342
Histidin261501342
Alanin543101342
Asparaginsyre905201342
Glutaminsyre1327601342
Glycin331901342
Prolin452601342
Serin905201342

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol26 mg 1938