DTU food logo
DTU logo
Nr.1299Mozzarella, 30+
Engelsk navnCheese, semihard, Mozzarella, 30 % fidm.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ1163 kJ 1003
Energi, kcal278 1003
total-N4,530 g 1221
Protein, total28,9 g 1221
Protein, deklaration28,3 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.1,1 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig1,0 g 1003
kulhydrat, deklaration1,6 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,0 g 1655
Fedt, total17,7 g 1221
Alkohol0,0 g 1655
Aske2,7 g 1003
Tørstof50,3 g 1221
Vand49,7 g 1221

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,38
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,945

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin157 RE 1003
Retinol150 µg 1003
ß-caroten78,0 µg 1003
D-vitamin0,190 µg 1003
D3 cholecalciferol0,190 µg 1003
E-vitamin0,450 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,450 mg 1003
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,055 mg T 1274
B2-vitamin, riboflavin0,325 mg T 1274
Niacin6,75 NE 1003
niacin0,100 mg T 1274
B6-vitamin0,090 mg T 1274
Pantothensyre0,340 mg T 1274
Biotin1,50 µg T 1274
Folat60,0 µg T 1211
Frit folat1,00 µg T 1274
B12-vitamin1,52 µg T 1274
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1001

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Chlorid, Cl929 mg 1221
Natrium, Na601 mg 1221
Kalium, K80,8 mg T 1274
Calcium, Ca740 mg 1221
Magnesium, Mg32,3 mg T 1274
Phosphor, P440 mg 1221
Jern, Fe0,190 mg T 1274
Kobber, Cu0,086 mg T 94
Zink, Zn4,50 mg T 1274
Jod, I13,8 µg T 1274
Mangan, Mn0,059 mg T 94
Chrom, Cr0,250 µg 1538
Selen, Se10,0 µg 1003
Molybdæn, Mo6,00 µg T 94
Cobolt, Co1,00 µg T 1274
Nikkel, Ni1,36 µg T 148
Kviksølv, Hg0,060 µg T 94
Arsen, As1,00 µg T 94
Cadmium, Cd0,010 µg 1538
Bly, Pb0,450 µg 1538

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Lactose0,050 g T 1274
Disaccharider, total0,050 g 1003
Sukkerarter, ialt0,050 g 1003
Stivelse0 g 1655

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,6003,591227
C6:00,3802,271227
C8:00,2501,501227
C10:00,5503,291227
C12:00,6904,131227
C14:01,96111,71227
C16:05,24231,31227
C18:01,79110,71227

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,2501,501227
C16:1,n-70,3802,271227
C18:1,n-93,93223,51227
C20:1,n-110,2001,201227

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,3702,211227
C18:3,n-30,1300,771227

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede11,46468,51003
Sum monoumættede4,76228,51003
Sum polyumættede0,5002,991003
Fedtsyrer, total16,7261001003
Sum n-3 fedtsyrer0,1300,771003
Sum n-6 fedtsyrer0,3702,211003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin15863501059
Leucin26735901059
Lysin23105101059
Methionin8151801059
Cystin10423,01059
Phenylalanin14953301059
Tyrosin15863501059
Threonin9972201059
Tryptofan39988,01059
Valin19484301059
Arginin9062001059
Histidin8151801059
Alanin9062001059
Asparaginsyre20394501059
Glutaminsyre566312501059
Glycin5891301059
Prolin30356701059
Serin16313601059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol58 mg 1003

Biogene aminerIndh. /100gEnhKilde
Histamin3,50 mg T 1274
Serotonin0 mg T 1274