DTU food logo
DTU logo
Nr.1314Grønne ærter, konserves
Engelsk navnPeas, green, canned
Taxonomisk navnPisum sativum L.
SynonymerGrønærter.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ314 kJ 1003
Energi, kcal75 1003
total-N0,944 g 1059, 1825
Protein, total5,9 g 1059, 1825
Protein, deklaration5,9 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.14,3 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig7,7 g 1003
kulhydrat, deklaration7,7 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre6,6 g 1825
Fedt, total0,8 g 1825
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,1 g 1825
Tørstof22,1 g 1825
Vand77,9 g 1825

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind331015
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,800

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin33,3 RE 1003
Retinol0 µg 1655
ß-caroten400 µg 1020
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1655
E-vitamin0,040 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,040 mg 1034
K1-vitamin70,0 µg 1001
B1-vitamin0,140 mg 1019
B2-vitamin, riboflavin0,065 mg 1022
Niacin1,65 NE 1003
niacin0,800 mg 1018
B6-vitamin0,050 mg 1352
Pantothensyre0,150 mg 1352
Biotin0 µg 1344
Folat22,0 µg 1001
Frit folat9,00 µg 1001
B12-vitamin0 µg 1352
C-vitamin9,60 mg 1003
L-ascorbinsyre9,60 mg 1938

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na252 mg 1938
Kalium, K37,0 mg 1348
Calcium, Ca31,3 mg 1015, 1030
Magnesium, Mg6,00 mg 1348
Phosphor, P79,2 mg 1015
Jern, Fe1,40 mg 1043
Kobber, Cu0,025 mg 1348
Zink, Zn0,230 mg 1348
Jod, I0,900 µg 1055
Mangan, Mn0,055 mg 1348
Chrom, Cr1,40 µg T 1310
Selen, Se1,02 µg T 55
Molybdæn, Mo20,0 µg T 1310
Nikkel, Ni22,0 µg T 1310
Kviksølv, Hg0,200 µg T 1310
Arsen, As0,100 µg T 1310
Cadmium, Cd0,600 µg T 1310
Bly, Pb0,500 µg T 1310

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Sukkerarter, ialt4,70 g 1002

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:00,12820,11039
C18:00,0152,371039

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:1,n-90,0619,481039

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,36156,41039
C18:3,n-30,07511,71039
C20:4,n-60,00001039

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,14322,31003
Sum monoumættede0,0619,531003
Sum polyumættede0,43668,11003
Fedtsyrer, total0,6401001003
Sum n-3 fedtsyrer0,07511,71003
Sum n-6 fedtsyrer0,36156,41003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin2833001059
Leucin4254501059
Lysin3964201059
Methionin6569,01059
Cystin2021,01059
Phenylalanin2452601059
Tyrosin1701801059
Threonin2552701059
Tryptofan5154,01059
Valin3593801059
Arginin6236601059
Histidin1231301059
Alanin3213401059
Asparaginsyre5005301059
Glutaminsyre7658101059
Glycin2272401059
Prolin2172301059
Serin2833001059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1655

Biogene aminerIndh. /100gEnhKilde
Serotonin0,003 mg 1487