DTU food logo
DTU logo
Nr.143Rugkerner, hele/knækkede
Engelsk navnRye kernels, whole/cracked
Taxonomisk navnSecale cereale L.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ1401 kJ 1003
Energi, kcal335 1003
total-N1,551 g 1059, 1825
Protein, total9,0 g 1059, 1825
Protein, deklaration9,7 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.76,2 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig61,4 g 1003
kulhydrat, deklaration60,8 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre14,8 g 1825
Fedt, total2,3 g 1825
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,7 g 1825
Tørstof89,3 g 1072, 1825
Vand10,7 g 1072, 1825

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)5,83
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,730

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin0 RE 1003
Retinol0 µg 1344
ß-caroten0 µg 1344
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1344
E-vitamin1,15 α-TE 1003
alfa-tokoferol1,15 mg 1034
alfa-tokotrienol1,10 mg 1034
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,370 mg 1019
B2-vitamin, riboflavin0,170 mg 1022
Niacin3,58 NE 1003
niacin1,70 mg 1018
B6-vitamin0,284 mg 1072
Pantothensyre1,34 mg 1352
Biotin6,00 µg 1344
Folat56,0 µg 1374
Frit folat36,0 µg 1374
B12-vitamin0 µg 1352
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1344

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na3,80 mg 1058
Kalium, K428 mg 1058
Calcium, Ca28,8 mg 1015
Magnesium, Mg98,0 mg 1058
Phosphor, P360 mg 1348
Jern, Fe4,00 mg 1065
Kobber, Cu0,320 mg 1104
Zink, Zn2,90 mg 1104
Jod, I2,70 µg T 61
Mangan, Mn3,70 mg 1348
Chrom, Cr1,70 µg 1506
Selen, Se1,50 µg 1506
Molybdæn, Mo10,0 µg 1348
Cobolt, Co2,00 µg 1348
Nikkel, Ni6,80 µg T 60
Kviksølv, Hg0,560 µg 1506
Arsen, As2,24 µg 1506
Cadmium, Cd1,70 µg 1506
Bly, Pb2,40 µg 1506

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0,570 g 1314
Glucose0,770 g 1314
Monosaccharider, total1,34 g 1003
Lactose0 g 1655
Maltose3,39 g 1314
Saccharose0,910 g 1314
Disaccharider, total4,30 g 1003
Andre sukkerarter0 g 1003
Sukkerarter, ialt5,64 g 1003
Stivelse52,5 g 1314
(a)Hexoses4,42 g 1314
(b)Pentoses8,03 g 1314
(c)UronicAcids0,910 g 1314
Cellulose1,50 g 1314
Lignin0,700 g 1314

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:00,29517,61039
C18:00,0010,061039

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:1,n-90,23113,71039

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-61,01460,41039
C18:3,n-30,1388,251039
C20:4,n-60,00001039

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,29617,61003
Sum monoumættede0,23113,81003
Sum polyumættede1,15268,61003
Fedtsyrer, total1,6791001003
Sum n-3 fedtsyrer0,1388,221003
Sum n-6 fedtsyrer1,01460,41003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin3572301059
Leucin6204001059
Lysin3882501059
Methionin15298,01059
Cystin14191,01059
Phenylalanin4342801059
Tyrosin2331501059
Threonin3412201059
Tryptofan11373,01059
Valin5273401059
Arginin5123301059
Histidin2331501059
Alanin4342801059
Asparaginsyre6674301059
Glutaminsyre203213101059
Glycin4342801059
Prolin8075201059
Serin4342801059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1655