DTU food logo
DTU logo
Nr.148Ost, fast, 45+, alle typer
Engelsk navnCheese, firm, 45 % fidm., all varieties

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ1394 kJ 1003
Energi, kcal333 1003
total-N3,874 g 1067, 2092
Protein, total24,7 g 1067, 2092
Protein, deklaration24,2 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.1,4 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig1,4 g 1003
kulhydrat, deklaration1,9 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,0 g 1655
Fedt, total25,7 g 1067, 2092
Alkohol0,0 g 1655
Aske3,7 g 2092
Tørstof55,4 g 1067, 2092
Vand44,6 g 1067, 2092

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,38
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,945

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin230 RE 1003
Retinol220 µg 2092
ß-caroten114 µg 1003
D-vitamin0,260 µg 1003
D3 cholecalciferol0,260 µg 1003
E-vitamin0,666 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,666 mg 2092
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,050 mg 1019
B2-vitamin, riboflavin0,330 mg 1022
Niacin5,78 NE 1003
niacin0,100 mg 1018
B6-vitamin0,090 mg 1025
Pantothensyre0,340 mg 1352
Biotin1,50 µg 1344
Folat60,0 µg T 1211
Frit folat1,00 µg 1375
B12-vitamin1,38 µg 1044
C-vitamin0,500 mg 1003
L-ascorbinsyre0,500 mg 1017

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Chlorid, Cl1004 mg 2092
Natrium, Na590 mg 2092
Kalium, K65,0 mg 2092
Calcium, Ca686 mg 2092
Magnesium, Mg27,0 mg 1067, 2092
Phosphor, P528 mg 1221, 2092
Jern, Fe0,106 mg 2092
Kobber, Cu0,044 mg 2092
Zink, Zn3,20 mg 2092
Jod, I10,4 µg 2092
Mangan, Mn0,016 mg 2092
Chrom, Cr0,190 µg 1538, 2092
Selen, Se9,35 µg 1887, 2092
Molybdæn, Mo6,00 µg T 94
Nikkel, Ni1,36 µg 2092
Kviksølv, Hg0,060 µg T 94
Arsen, As1,00 µg T 94
Cadmium, Cd0,010 µg 1538
Bly, Pb0,450 µg 1538

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0,100 g 2092
Galaktose0 g 2092
Glucose0 g 2092
Monosaccharider, total0,100 g 1003
Lactose0 g 2092
Saccharose0 g 2092
Disaccharider, total0 g 1003
Andre sukkerarter0 g 1003
Sukkerarter, ialt0,100 g 1003
Stivelse0 g 1655

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,9363,862092
C6:00,6492,672092
C8:00,3591,482092
C10:00,7573,122092
C12:00,8563,532092
C14:02,65710,92092
C15:00,2851,182092
C16:07,01528,92092
C18:02,84311,72092

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,2280,932092
C16:1,n-70,3431,412092
C18:1,n-94,90420,22092
C18:1,n-70,2070,852092
C18:1,trans n-90,9613,962092

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,4001,652092
C18:2,conj-A, udifferentieret0,1040,422092
C18:2,trans, udifferentieret0,2070,852092
C18:3,n-30,1840,752092
Andre fedtsyrer0,3731,542092

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede16,35767,41003
Sum monoumættede6,64327,41003
Sum polyumættede0,8953,691003
Fedtsyrer, total24,2681001003
Sum n-3 fedtsyrer0,1840,751003
Sum n-6 fedtsyrer0,4001,651003
Transfedtsyrer, total0,9613,961003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin13563501059
Leucin22865901059
Lysin19765101059
Methionin6971801059
Cystin8923,01059
Phenylalanin12783301059
Tyrosin13563501059
Threonin8522201059
Tryptofan34188,01059
Valin16664301059
Arginin7752001059
Histidin6971801059
Alanin7752001059
Asparaginsyre17434501059
Glutaminsyre484312501059
Glycin5041301059
Prolin25966701059
Serin13953601059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol85 mg 1003

Biogene aminerIndh. /100gEnhKilde
Histamin3,50 mg 1480
Serotonin0 mg 1474