DTU food logo
DTU logo
Nr.205Hvidløg, rå
Engelsk navnGarlic, raw
Taxonomisk navnAllium sativum L.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ669 kJ 1003
Energi, kcal160 1003
total-N1,024 g 1342
Protein, total6,4 g 1342
Protein, deklaration6,4 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.33,0 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig30,9 g 1003
kulhydrat, deklaration30,9 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre2,1 g 1938
Fedt, total0,5 g 1342
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,5 g 1342
Tørstof41,4 g 1342
Vand58,6 g 1342

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind191015
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,700

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin0 RE 1003
Retinol0 µg 1655
ß-caroten0 µg 1003
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1655
E-vitamin0,010 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,010 mg 1379
B1-vitamin0,200 mg 1938
B2-vitamin, riboflavin0,110 mg 1938
Niacin1,80 NE 1003
niacin0,700 mg 1938
B6-vitamin1,24 mg 1938
Pantothensyre0,596 mg 1938
Folat103 µg 1803
B12-vitamin0 µg 1938
C-vitamin8,21 mg 1003
L-ascorbinsyre8,21 mg 1836

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na17,0 mg 1938
Kalium, K401 mg 1938
Calcium, Ca20,6 mg 1015
Magnesium, Mg25,0 mg 1938
Phosphor, P160 mg 1015
Jern, Fe1,70 mg 1938
Kobber, Cu0,299 mg 1938
Zink, Zn1,16 mg 1938
Jod, I0,900 µg T 716
Mangan, Mn1,67 mg 1938
Selen, Se2,00 µg 1864

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Crude fibre1,50 g 1342

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,00001938
C6:00,00001938
C8:00,00001938
C10:00,0020,571342
C12:00,00001938
C14:00,00001938
C16:00,08724,91342
C18:00,00001938

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,00001938
C18:1,n-90,0113,151342
C20:1,n-110,00001938
C22:1,n-90,00001938

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,23065,61342
C18:3,n-30,0205,731342
C18:4,n-30,00001938
C20:4,n-60,00001938
C20:5,n-30,00001938
C22:5,n-30,00001938
C22:6,n-30,00001938

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,08925,41003
Sum monoumættede0,0113,141003
Sum polyumættede0,25071,41003
Fedtsyrer, total0,3501001003
Sum n-3 fedtsyrer0,0205,711003
Sum n-6 fedtsyrer0,23065,71003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin2152101342
Leucin3073001342
Lysin2762701342
Methionin7674,01342
Cystin6563,01342
Phenylalanin1841801342
Tyrosin8179,01342
Threonin1541501342
Tryptofan6664,01342
Valin2872801342
Arginin6356201342
Histidin1131101342
Alanin1331301342
Asparaginsyre4924801342
Glutaminsyre8097901342
Glycin2052001342
Prolin10098,01342
Serin1951901342

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1938