DTU food logo
DTU logo
Nr.28Hyldebær, rå
Engelsk navnElderberry, raw
Taxonomisk navnSambucus nigra L.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ281 kJ 1003
Energi, kcal67 1003
total-N0,106 g 1938
Protein, total0,7 g 1938
Protein, deklaration0,7 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.18,4 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig11,6 g 1003
kulhydrat, deklaration11,6 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre6,8 g 1343
Fedt, total0,5 g 1938
Alkohol0,0 g 1655
Aske0,6 g 1938
Tørstof20,2 g 1938
Vand79,8 g 1938

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind171015
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,700

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin27,1 RE 1003
Retinol0 µg 1655
ß-caroten325 µg 1020, 1808
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1655
E-vitamin1,00 α-TE 1003
alfa-tokoferol1,00 mg 1034
B1-vitamin0,070 mg 1019
B2-vitamin, riboflavin0,060 mg 1022
Niacin1,97 NE 1003
niacin1,70 mg 1018
B6-vitamin0,180 mg 1025
Pantothensyre0,140 mg 1352
Biotin1,80 µg 1343
Folat12,0 µg 1803
Frit folat17,0 µg 1002
B12-vitamin0 µg 1352
C-vitamin29,0 mg 1003
L-ascorbinsyre29,0 mg 1017

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na8,00 mg 1058
Kalium, K321 mg 1058
Calcium, Ca47,4 mg 1015, 1030
Magnesium, Mg32,0 mg 1058
Phosphor, P55,8 mg 1015
Jern, Fe0,900 mg 1043
Kobber, Cu0,062 mg 1103
Zink, Zn0,210 mg 1103
Jod, I2,50 µg 1055
Chrom, Cr4,10 µg 1506
Selen, Se0,600 µg 1817
Nikkel, Ni4,77 µg 1539, 1817
Kviksølv, Hg0,140 µg 1506
Arsen, As0,350 µg 1506
Cadmium, Cd0,225 µg 1539, 1817
Bly, Pb2,74 µg 1539, 1817

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose3,12 g 1343
Glucose3,15 g 1343
Monosaccharider, total6,27 g 1003
Saccharose0,250 g 1343
Disaccharider, total0,250 g 1003
Sukkerarter, ialt6,52 g 1003
Crude fibre7,00 g 1342

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:00,0267,431039
C18:00,0072,001039

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:1,n-90,0298,291039

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,15744,91039
C18:3,n-30,13137,41039
C20:4,n-60,00001039

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,0339,431003
Sum monoumættede0,0298,291003
Sum polyumættede0,28882,31003
Fedtsyrer, total0,3501001003
Sum n-3 fedtsyrer0,13137,41003
Sum n-6 fedtsyrer0,15744,91003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin282601342
Leucin605701342
Lysin272501342
Methionin141301342
Cystin151401342
Phenylalanin403801342
Tyrosin514801342
Threonin282601342
Tryptofan161501027
Valin333101342
Arginin484501342
Histidin151401342
Alanin302801342
Asparaginsyre585501342
Glutaminsyre969101342
Glycin363401342
Prolin252401342
Serin323001342

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1655