DTU food logo
DTU logo
Nr.30Laks, atlantisk, vild, rå
Engelsk navnSalmon, Atlantic, wild, raw
Taxonomisk navnSalmo salar

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ666 kJ 1003
Energi, kcal159 1003
total-N2,944 g 1347
Protein, total18,4 g 1347
Protein, deklaration18,4 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.4,5 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig4,5 g 1003
kulhydrat, deklaration4,5 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfiber0,0 g 1655
Fedt, total7,5 g 1818
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,6 g 1347
Tørstof32,0 g 1347
Vand68,0 g 1347

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind35
Proteinomregningsfaktor (NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,7441003

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin15,0 RE 1003
Retinol15,0 µg 1024
ß-caroten0 µg 1655
D-vitamin30,0 µg 1003
D3 cholecalciferol30,0 µg 1057
E-vitamin1,30 α-TE 1003
alfa-tokoferol1,30 mg 1034
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,230 mg 1019
B2-vitamin, riboflavin0,100 mg 1022
Niacin9,23 NE 1003
niacin6,00 mg 1018
B6-vitamin0,975 mg 1025
Pantothensyre2,00 mg 1344
Biotin5,00 µg 1344
Folat26,0 µg 1374
Frit folat4,00 µg 1374
B12-vitamin6,20 µg 1044
C-vitamin1,00 mg 1003
L-ascorbinsyre1,00 mg 1017

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na57,0 mg 1058
Kalium, K330 mg 1058
Calcium, Ca20,0 mg 1030
Magnesium, Mg24,0 mg 1058
Phosphor, P200 mg 1364
Jern, Fe0,800 mg 1043
Kobber, Cu0,170 mg 1368
Zink, Zn1,04 mg 1368
Jod, I30,0 µg 1041
Mangan, Mn0,040 mg 1368
Chrom, Cr1,54 µg 1851, 1916
Selen, Se32,2 µg 1851, 1916
Molybdæn, Mo0 µg 1368
Nikkel, Ni2,29 µg 1916
Kviksølv, Hg2,88 µg 1851, 1916
Arsen, As63,8 µg 1851, 1916
Cadmium, Cd0,113 µg 1916
Bly, Pb6,00 µg 1348

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0 g 1655
Glucose0 g 1655
Monosaccharider, total0 g 1003
Lactose0 g 1655
Maltose0 g 1655
Saccharose0 g 1655
Disaccharider, total0 g 1003
Sukkerarter, ialt0 g 1003
Stivelse0 g 1655
(a)Hexoses0 g 1655
(b)Pentoses0 g 1655
(c)UronicAcids0 g 1655
Cellulose0 g 1655
Lignin0 g 1655

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,0000,001818
C6:00,0000,001818
C8:00,0000,001818
C10:00,0000,001818
C12:00,0000,001818
C14:00,2624,721818
C16:00,93316,81818
C17:00,0000,001818
C18:00,1632,941818
C20:00,0000,001818
C22:00,0000,001818
C24:00,0000,001818

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,0140,251818
C16:1,n-70,3265,881818
C18:1,n-91,4325,71818
C18:1,n-70,0000,001818
C20:1,n-110,1232,221818
C22:1,n-90,0000,001818
C22:1,n-110,1312,361818
C24:1,n-90,0701,261818

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,2143,861818
C18:3,n-30,1372,471818
C18:4,n-30,0691,241818
C20:2,n-60,0330,591818
C20:3,n-30,0000,001818
C20:3,n-60,0010,011818
C20:5,n-30,3646,561818
C22:5,n-30,1632,941818
C22:6,n-30,92716,71818
Andre fedtsyrer0,1933,481818

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede1,3624,51003
Sum monoumættede2,0937,71003
Sum polyumættede1,9134,41003
Sum transfedtsyrer0,0000,001003
Fedtsyrer, total5,551001003
Sum n-3 fedtsyrer1,6629,91003
Sum n-6 fedtsyrer0,2474,451003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin9133101059
Leucin14404901059
Lysin16505601059
Methionin5591901059
Cystin118401059
Phenylalanin7362501059
Tyrosin6182101059
Threonin8242801059
Tryptofan194661059
Valin10603601059
Arginin20607001059
Histidin4121401059
Alanin11203801059
Asparaginsyre17405901059
Glutaminsyre24108201059
Glycin8833001059
Prolin6482201059
Serin7072401059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol70 mg 1039

Biogene aminerIndh. /100gEnhKilde
Putrescin0,350 mg 1479