DTU food logo
DTU logo
Nr.303Fløde 9 %
Engelsk navnCream, 9 % fat
SynonymerKaffefløde.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ460 kJ 1003
Energi, kcal110 1003
total-N0,520 g 2092
Protein, total3,3 g 2092
Protein, deklaration3,3 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.4,1 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig4,1 g 1003
kulhydrat, deklaration4,2 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,0 g 1655
Fedt, total9,0 g 1818, 2092
Alkohol0,0 g 1655
Aske0,7 g 2092
Tørstof17,1 g 2092
Vand82,9 g 2092

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,38
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,945

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin76,3 RE 1003
Retinol73,0 µg 2092
ß-caroten40,0 µg 1003
D-vitamin0,100 µg 1003
D3 cholecalciferol0,021 µg 1957
25-hydroxycholecalciferol0,016 µg 1957
E-vitamin0,150 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,150 mg 2092
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,042 mg 1019, 2092
B2-vitamin, riboflavin0,166 mg 1022, 2092
Niacin0,833 NE 1003
niacin0,083 mg 1018, 2092
B6-vitamin0,041 mg 1025, 2092
Pantothensyre0,300 mg 2092
Biotin1,70 µg 2092
Folat13,0 µg 1003
Frit folat3,00 µg 1001
B12-vitamin0,390 µg 2092
C-vitamin0,900 mg 1003
L-ascorbinsyre0,900 mg 1017

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Chlorid, Cl80,0 mg 2092
Natrium, Na35,0 mg 2092
Kalium, K131 mg 2092
Calcium, Ca106 mg 1030, 2092
Magnesium, Mg10,4 mg 2092
Phosphor, P87,0 mg 2092
Jern, Fe0,032 mg 1043, 2092
Kobber, Cu0,021 mg 2092
Zink, Zn0,370 mg 2092
Jod, I13,0 µg 2092
Mangan, Mn0,002 mg 2092
Chrom, Cr0,030 µg 2092
Selen, Se1,90 µg 2092
Molybdæn, Mo5,00 µg 1001
Nikkel, Ni0,150 µg 2092
Cadmium, Cd0,002 µg 1538
Bly, Pb0,089 µg 1538

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0 g 2092
Galaktose0 g 2092
Glucose0 g 2092
Monosaccharider, total0 g 1003
Lactose4,20 g 2092
Maltose0 g 1655
Saccharose0 g 2092
Disaccharider, total4,20 g 1003
Sukkerarter, ialt4,20 g 1003
Stivelse0 g 1655
(a)Hexoses0 g 1655
(b)Pentoses0 g 1655
(c)UronicAcids0 g 1655
Cellulose0 g 1655
Lignin0 g 1655

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,3213,762092
C6:00,2322,732092
C8:00,1221,432092
C10:00,2663,112092
C12:00,2993,502092
C14:00,86310,12092
C15:00,0891,042092
C16:02,42328,42092
C18:01,01811,92092

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,0660,772092
C16:1,n-70,1111,302092
C18:1,n-91,87822,01818, 2092
C18:1,n-70,0770,902092
C18:1,trans n-90,3764,412092

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,1772,082092
C18:2,conj-A, udifferentieret0,0330,382092
C18:2,trans, udifferentieret0,0660,772092
C18:3,n-30,0330,382092
Andre fedtsyrer0,0770,902092

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede5,63366,11003
Sum monoumættede2,50829,41003
Sum polyumættede0,3093,621003
Fedtsyrer, total8,5271001003
Sum n-3 fedtsyrer0,0330,381003
Sum n-6 fedtsyrer0,1772,081003
Transfedtsyrer, total0,3764,411003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin1923701059
Leucin3176101059
Lysin2965701059
Methionin831601059
Cystin2549,01059
Phenylalanin1663201059
Tyrosin1402701059
Threonin1402701059
Tryptofan4586,01059
Valin2294401059
Arginin1142201059
Histidin941801059
Alanin1092101059
Asparaginsyre2705201059
Glutaminsyre66012701059
Glycin681301059
Prolin3226201059
Serin1873601059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol30 mg 1003