DTU food logo
DTU logo
Nr.319Bagegær, presset, rå
Engelsk navnYeast, baker`s, compressed
Taxonomisk navnSaccharomyces cerevisiae

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ479 kJ 1003
Energi, kcal114 1003
total-N1,344 g 1938
Protein, total8,4 g 1938
Protein, deklaration8,4 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.18,9 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig12,7 g 1003
kulhydrat, deklaration12,7 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre6,2 g 1541
Fedt, total1,9 g 1938
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,8 g 1938
Tørstof31,0 g 1938
Vand69,0 g 1938

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,800

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin0 RE 1003
Retinol0 µg 1344
ß-caroten0 µg 1344
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1344
E-vitamin0,200 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,200 mg 1034
K1-vitamin0 µg 1343
B1-vitamin0,470 mg 1019
B2-vitamin, riboflavin1,40 mg 1022
Niacin9,25 NE 1003
niacin7,50 mg 1018
B6-vitamin1,10 mg 1025
Pantothensyre3,50 mg 1352
Biotin60,0 µg 1344
Folat1000 µg 1803
Frit folat140 µg 1375
B12-vitamin0 µg 1352
C-vitamin0,100 mg 1003
L-ascorbinsyre0,100 mg 1938

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na16,0 mg 1344
Kalium, K610 mg 1344
Calcium, Ca15,0 mg 1030
Magnesium, Mg31,0 mg 1348
Phosphor, P340 mg 1348
Jern, Fe1,60 mg 1043
Kobber, Cu0,160 mg 1348
Zink, Zn4,50 mg 1348
Jod, I0,600 µg 1055
Mangan, Mn0,310 mg 1348
Chrom, Cr0 µg 1348
Selen, Se1,00 µg 1348
Molybdæn, Mo0 µg 1348
Nikkel, Ni10,0 µg 1348
Kviksølv, Hg0 µg 1348
Arsen, As0 µg 1348
Cadmium, Cd1,00 µg 1348
Bly, Pb0 µg 1348

Organiske syrerIndh. /100gEnhKilde
Benzoesyre9,50 mg 1101

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Sukkerarter, ialt0 g 1344
Stivelse0 g 1655

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,00001938
C6:00,00001938
C8:00,00001938
C10:00,00001938
C12:00,0140,921938
C14:00,00001938
C16:00,20213,31938
C18:00,0704,611938

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,65343,01938
C18:1,n-90,57637,91938
C20:1,n-110,00001938
C22:1,n-90,00001938

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,0050,321938
C18:3,n-30,00001938
C18:4,n-30,00001938
C20:4,n-60,00001938
C20:5,n-30,00001938
C22:5,n-30,00001938
C22:6,n-30,00001938

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,28618,81003
Sum monoumættede1,22980,91003
Sum polyumættede0,0050,321003
Fedtsyrer, total1,5201001003
Sum n-3 fedtsyrer0,00001003
Sum n-6 fedtsyrer0,0050,321003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin4303201059
Leucin5784301059
Lysin6454801059
Methionin11888,01059
Cystin3022,01059
Phenylalanin3232401059
Tyrosin2822101059
Threonin4303201059
Tryptofan10578,01059
Valin5384001059
Arginin4443301059
Histidin1751301059
Alanin5113801059
Asparaginsyre8336201059
Glutaminsyre11168301059
Glycin4173101059
Prolin2822101059
Serin4443301059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1655