DTU food logo
DTU logo
Nr.333Rygeost, 1 % fedt
Engelsk navnCheese, unripened, smoked, 1 % fat

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ292 kJ 1003
Energi, kcal70 1003
total-N1,862 g 1221, 2092
Protein, total11,9 g 1221, 2092
Protein, deklaration11,6 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.4,2 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig4,2 g 1003
kulhydrat, deklaration4,4 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,0 g 1655
Fedt, total0,5 g 1221, 2092
Alkohol0,0 g 1655
Aske0,8 g 2092
Tørstof17,4 g 1221, 2092
Vand82,6 g 1221, 2092

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,38
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,945

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin4,17 RE 1003
Retinol4,00 µg 1003
ß-caroten2,00 µg 1003
D-vitamin0,070 µg 1003
D3 cholecalciferol0,070 µg 1003
E-vitamin0,010 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,010 mg 1003
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,040 mg 2092
B2-vitamin, riboflavin0,290 mg 2092
Niacin3,18 NE 1003
niacin0,450 mg 2092
B6-vitamin0,068 mg 1025, 2092
Pantothensyre0,390 mg 2092
Biotin3,80 µg 2092
Folat2,80 µg T 517
Frit folat2,00 µg T 517
B12-vitamin0,590 µg 2092
C-vitamin1,00 mg 1003
L-ascorbinsyre1,00 mg 1017

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Chlorid, Cl90,0 mg 2092
Natrium, Na31,0 mg 2092
Kalium, K120 mg 1346, 2092
Calcium, Ca112 mg 2092
Magnesium, Mg13,0 mg 2092
Phosphor, P207 mg 1221, 2092
Jern, Fe0,050 mg 2092
Kobber, Cu0,029 mg 2092
Zink, Zn0,470 mg 2092
Jod, I15,0 µg 2092
Mangan, Mn0,017 mg 2092
Chrom, Cr0,230 µg 2092
Selen, Se7,10 µg 2092
Molybdæn, Mo5,00 µg 1348
Cobolt, Co0,500 µg 1348
Nikkel, Ni2,50 µg 2092
Kviksølv, Hg0,100 µg 1348
Arsen, As1,00 µg 1348
Cadmium, Cd0,004 µg 1538
Bly, Pb0,180 µg 1538

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0 g 2092
Galaktose0 g 2092
Glucose0 g 2092
Monosaccharider, total0 g 1003
Lactose3,50 g 2092
Saccharose0 g 2092
Disaccharider, total3,50 g 1003
Sukkerarter, ialt3,50 g 1003
Stivelse0 g 1655

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,0183,671227
C6:00,0112,251227
C8:00,0071,431227
C10:00,0163,271227
C12:00,0204,081227
C14:00,05711,61227
C16:00,15531,41227
C18:00,05310,81227

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,0071,431227
C16:1,n-70,0112,251227
C18:1,n-90,11623,51227
C20:1,n-110,0061,221227

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,0112,251227
C18:3,n-30,0040,811227

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,33768,51003
Sum monoumættede0,14028,51003
Sum polyumættede0,0153,051003
Fedtsyrer, total0,4921001003
Sum n-3 fedtsyrer0,0040,811003
Sum n-6 fedtsyrer0,0112,241003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin6523501059
Leucin10995901059
Lysin9505101059
Methionin3351801059
Cystin4323,01059
Phenylalanin6143301059
Tyrosin6523501059
Threonin4102201059
Tryptofan16488,01059
Valin8014301059
Arginin3722001059
Histidin3351801059
Alanin3722001059
Asparaginsyre8384501059
Glutaminsyre232812501059
Glycin2421301059
Prolin12486701059
Serin6703601059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol6 mg 1003

Biogene aminerIndh. /100gEnhKilde
Serotonin0 mg 1474