DTU food logo
DTU logo
Nr.452Mandarin, konserves
Engelsk navnTangerine, canned
Taxonomisk navnCitrus reticulata Blanco (Clementin)
SynonymerMandariner.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ261 kJ 1003
Energi, kcal62 1003
total-N0,073 g 1342, 1825
Protein, total0,5 g 1342, 1825
Protein, deklaration0,5 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.14,5 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig13,9 g 1003
kulhydrat, deklaration13,9 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,6 g 1825
Fedt, total0,3 g 1825
Alkohol0,0 g 1655
Aske0,2 g 1825
Tørstof15,5 g 1825
Vand84,5 g 1825

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind441015
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,800

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin4,17 RE 1003
Retinol0 µg 1344
ß-caroten50,0 µg 1344
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1344
E-vitamin0 α-TE 1003
alfa-tokoferol0 mg 1344
B1-vitamin0,053 mg 1342
B2-vitamin, riboflavin0,044 mg 1342
Niacin0,467 NE 1003
niacin0,400 mg 1342
B6-vitamin0,042 mg 1342
Pantothensyre0,125 mg 1342
Biotin0,800 µg 1001
Folat5,00 µg 1342
Frit folat5,00 µg 1344
B12-vitamin0 µg 1342
C-vitamin19,8 mg 1003
L-ascorbinsyre19,8 mg 1342

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na6,00 mg 1342
Kalium, K78,0 mg 1342
Calcium, Ca19,8 mg 1015
Magnesium, Mg8,00 mg 1342
Phosphor, P17,3 mg 1015
Jern, Fe0,400 mg 1342
Kobber, Cu0,044 mg 1342
Zink, Zn0,240 mg 1342
Jod, I0,500 µg 1055
Mangan, Mn0,032 mg 1342
Chrom, Cr0,100 µg T 560
Selen, Se0,400 µg T 560
Molybdæn, Mo0 µg T 560
Nikkel, Ni2,76 µg T 560

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose5,10 g 1370
Glucose5,70 g 1370
Monosaccharider, total10,8 g 1003
Lactose0 g 1655
Saccharose3,20 g 1370
Disaccharider, total3,20 g 1003
Sukkerarter, ialt14,0 g 1003
Stivelse0 g 1344
Crude fibre0,130 g 1342

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:00,05422,51342

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,0104,241342
C18:1,n-90,07832,61342

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,07330,51342
C18:3,n-30,02410,21342

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,05422,61003
Sum monoumættede0,08836,81003
Sum polyumættede0,09740,61003
Fedtsyrer, total0,2391001003
Sum n-3 fedtsyrer0,02410,01003
Sum n-6 fedtsyrer0,07330,51003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin121701342
Leucin111501342
Lysin233201342
Methionin101401342
Cystin569,01342
Phenylalanin152101342
Tyrosin81101342
Threonin797,01342
Tryptofan456,01342
Valin192601342
Arginin314301342
Histidin81101342
Alanin243301342
Asparaginsyre557601342
Glutaminsyre466301342
Glycin466301342
Prolin233101342
Serin152101342

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1342