DTU food logo
DTU logo
Nr.479Salat, Iceberg, rå
Engelsk navnLettuce, iceberg (incl. crisphead types), raw
Taxonomisk navnLactuca sativa L. var. capitata L.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ65 kJ 1003
Energi, kcal15 1003
total-N0,160 g 1342, 1825
Protein, total1,0 g 1342, 1825
Protein, deklaration1,0 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.3,2 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig2,2 g 1003
kulhydrat, deklaration2,2 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre1,1 g 1305
Fedt, total0,1 g 1825
Alkohol0,0 g 1655
Aske0,4 g 1825
Tørstof4,7 g 1305
Vand95,3 g 1305

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind91015
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,700

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin12,5 RE 1003
Retinol0 µg 1655
ß-caroten150 µg 1808
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1655
E-vitamin0,300 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,300 mg T 627
K1-vitamin112 µg 1360
B1-vitamin0,044 mg 1003
thiamin0,044 mg 1305
B2-vitamin, riboflavin0,027 mg 1305
Niacin0,256 NE 1003
niacin0,123 mg 1938
B6-vitamin0,039 mg 1305
Pantothensyre0,091 mg 1938
Folat89,0 µg 1305
B12-vitamin0 µg 1938
C-vitamin8,10 mg 1003
L-ascorbinsyre5,10 mg 1305
L-dehydroascorbinsyre3,00 mg 1837

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na11,8 mg 1058
Kalium, K187 mg 1305
Calcium, Ca16,2 mg 1015
Magnesium, Mg7,40 mg 1305
Phosphor, P22,5 mg 1015
Jern, Fe0,270 mg 1305
Kobber, Cu0,025 mg 1938
Zink, Zn0,160 mg 1305
Mangan, Mn0,125 mg 1938
Chrom, Cr0,400 µg 1506
Selen, Se0,200 µg 1914
Nikkel, Ni4,10 µg 1843
Kviksølv, Hg0,020 µg 1506
Arsen, As0,080 µg 1506
Cadmium, Cd1,66 µg 1843
Bly, Pb0,200 µg 1843

Organiske syrerIndh. /100gEnhKilde
Oxalsyre0,330 mg 1346
Organiske syrer, tot.0,330 g 1003

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Crude fibre0,530 g 1342
Neutr.Det.Fibre (NDF)0,900 g 1342

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,00001938
C6:00,00001938
C8:00,00001938
C10:00,00001938
C12:00,00001938
C14:00,00001938
C16:00,01216,91342
C18:00,0011,541342

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,0011,541342
C18:1,n-90,0034,621342
C20:1,n-110,00001938
C22:1,n-90,00001938

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,01521,51342
C18:3,n-30,03853,81342
C18:4,n-30,00001938
C20:4,n-60,00001938
C20:5,n-30,00001938
C22:5,n-30,00001938
C22:6,n-30,00001938

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,01318,61003
Sum monoumættede0,0045,711003
Sum polyumættede0,05375,71003
Fedtsyrer, total0,0701001003
Sum n-3 fedtsyrer0,03854,31003
Sum n-6 fedtsyrer0,01521,41003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin754701342
Leucin704401342
Lysin754701342
Methionin1487,01342
Cystin1487,01342
Phenylalanin503101342
Tyrosin291801342
Threonin533301342
Tryptofan850,01342
Valin623901342
Arginin623901342
Histidin191201342
Alanin503101342
Asparaginsyre1267901342
Glutaminsyre16210101342
Glycin513201342
Prolin432701342
Serin352201342

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1938