DTU food logo
DTU logo
Nr.479Salat, Iceberg, rå
Engelsk navnLettuce, iceberg (incl. crisphead types), raw
Taxonomisk navnLactuca sativa L. var. capitata L.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ66 kJ 1003
Energi, kcal16 1003
total-N0,155 g 1825, 2127
Protein, total1,0 g 1825, 2127
Protein, deklaration1,0 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.3,3 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig2,2 g 1003
kulhydrat, deklaration2,2 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfiber1,1 g 1305, 2127
Fedt, total0,1 g 1825
Alkohol0,0 g 1655
Aske0,4 g 1825, 2127
Tørstof4,7 g 1305, 2127
Vand95,3 g 1305, 2127

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind91015
Proteinomregningsfaktor (NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,7001003

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin12,5 RE 1003
Retinol0 µg 1655
ß-caroten150 µg 1808
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1655
E-vitamin0,150 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,150 mg 2127
K1-vitamin112 µg 1360
B1-vitamin0,043 mg 2127
B2-vitamin, riboflavin0,027 mg 1305
Niacin0,363 NE 1003
niacin0,230 mg 2127
B6-vitamin0,040 mg 1305, 2127
Pantothensyre0,091 mg 1938
Biotin1,40 µg 2127
Folat89,0 µg 1305
B12-vitamin0 µg 1938
C-vitamin6,78 mg 1003
L-ascorbinsyre5,05 mg 1305, 2127
L-dehydroascorbinsyre1,74 mg 1837, 2127

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na2,83 mg 2127
Kalium, K186 mg 1305, 2127
Calcium, Ca15,5 mg 1015, 2127
Magnesium, Mg7,34 mg 1305, 2127
Phosphor, P21,9 mg 1015, 2127
Jern, Fe0,266 mg 1305, 2127
Kobber, Cu0,025 mg 1938
Zink, Zn0,161 mg 1305, 2127
Jod, I0 µg 2127
Mangan, Mn0,125 mg 1938
Chrom, Cr0,367 µg 1506, 2127
Selen, Se0,193 µg 1914, 2127
Nikkel, Ni3,92 µg 1843, 2127
Kviksølv, Hg0 µg 2127
Arsen, As0,073 µg 1506, 2127
Cadmium, Cd1,61 µg 1843, 2127
Bly, Pb0,193 µg 1843, 2127

Organiske syrerIndh. /100gEnhKilde
Oxalsyre, total0,330 mg 1346

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose1,13 g 2127
Glucose1,02 g 2127
Monosaccharider, total2,15 g 1003
Saccharose0 g 2127
Disaccharider, total0 g 1003
Sukkerarter, ialt2,15 g 1003
Crude fibre0,530 g 1342
Neutr.Det.Fibre (NDF)0,900 g 1342

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,0000,001938
C6:00,0000,001938
C8:00,0000,001938
C10:00,0000,001938
C12:00,0000,001938
C14:00,0000,001938
C16:00,01216,91342
C18:00,0011,541342

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,0011,541342
C18:1,n-90,0034,621342
C20:1,n-110,0000,001938
C22:1,n-90,0000,001938

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,01521,51342
C18:3,n-30,03853,81342
C18:4,n-30,0000,001938
C20:4,n-60,0000,001938
C20:5,n-30,0000,001938
C22:5,n-30,0000,001938
C22:6,n-30,0000,001938

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,01318,61003
Sum monoumættede0,0045,711003
Sum polyumættede0,05375,71003
Sum transfedtsyrer0,0000,001003
Fedtsyrer, total0,0701001003
Sum n-3 fedtsyrer0,03854,31003
Sum n-6 fedtsyrer0,01521,41003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin734701342
Leucin684401342
Lysin734701342
Methionin13871342
Cystin13871342
Phenylalanin483101342
Tyrosin281801342
Threonin513301342
Tryptofan8501342
Valin603901342
Arginin603901342
Histidin191201342
Alanin483101342
Asparaginsyre1227901342
Glutaminsyre15710101342
Glycin503201342
Prolin422701342
Serin342201342

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1938