DTU food logo
DTU logo
Nr.510Papaya, mamaja, træmelon, rå
Engelsk navnPapaya, pawpaw, raw
Taxonomisk navnCarica papaya L.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ197 kJ 1003
Energi, kcal47 1003
total-N0,108 g 1801
Protein, total0,7 g 1801
Protein, deklaration0,7 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.11,4 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig9,4 g 1003
kulhydrat, deklaration9,4 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfiber2,1 g 1801
Fedt, total0,3 g 1801
Alkohol0,0 g 1655
Aske0,5 g 1801
Tørstof12,9 g 1801, 1878
Vand87,1 g 1801, 1878

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind33
Proteinomregningsfaktor (NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,8061003

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin19,7 RE 1003
Retinol0 µg 1655
ß-caroten236 µg 1801, 1808
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1655
B1-vitamin0,027 mg 1938
B2-vitamin, riboflavin0,032 mg 1938
Niacin0,488 NE 1003
niacin0,338 mg 1938
B6-vitamin0,019 mg 1938
Pantothensyre0,218 mg 1938
Folat57,5 µg 1801
B12-vitamin0 µg 1938
C-vitamin78,5 mg 1003
L-ascorbinsyre78,5 mg 1801

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na4,40 mg 1801
Kalium, K197 mg 1801
Calcium, Ca24,6 mg 1015, 1801
Magnesium, Mg21,7 mg 1801
Phosphor, P10,3 mg 1015
Jern, Fe0,735 mg 1801
Kobber, Cu0,016 mg 1938
Zink, Zn0,073 mg 1801
Mangan, Mn0,011 mg 1938
Nikkel, Ni3,00 µg 1932

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose3,66 g 1801, 1878
Glucose3,78 g 1801, 1878
Monosaccharider, total7,44 g 1003
Saccharose0 g 1801, 1878
Disaccharider, total0 g 1003
Sukkerarter, ialt7,44 g 1003
Sorbitol0 g 1878
Sukkeralkoholer, total0 g 1003
Crude fibre0,770 g 1342
Neutr.Det.Fibre (NDF)0,910 g 1342

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,0000,001938
C6:00,0000,001938
C8:00,0000,001938
C10:00,0000,001938
C12:00,0020,901342
C14:00,0146,311342
C16:00,06228,81342
C18:00,0041,801342

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,03918,01342
C18:1,n-90,03516,21342
C20:1,n-110,0000,001938
C22:1,n-90,0000,001938

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,0125,411342
C18:3,n-30,04822,51342
C18:4,n-30,0000,001938
C20:4,n-60,0000,001938
C20:5,n-30,0000,001938
C22:5,n-30,0000,001938
C22:6,n-30,0000,001938

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,08238,01003
Sum monoumættede0,07434,31003
Sum polyumættede0,06027,81003
Sum transfedtsyrer0,0000,001003
Fedtsyrer, total0,2161001003
Sum n-3 fedtsyrer0,04822,21003
Sum n-6 fedtsyrer0,0125,561003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin9821342
Leucin171601342
Lysin282601342
Methionin2201342
Phenylalanin10921342
Tyrosin6511342
Threonin121101342
Tryptofan9821342
Valin111001342
Arginin111001342
Histidin6511342
Alanin151401342
Asparaginsyre545001342
Glutaminsyre373401342
Glycin191801342
Prolin111001342
Serin161501342

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1938

Biogene aminerIndh. /100gEnhKilde
Serotonin1,50 mg 1483