DTU food logo
DTU logo
Nr.511Sødmælkspulver
Engelsk navnMilk, dry, whole, powder

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ2061 kJ 1003
Energi, kcal493 1003
total-N3,750 g 2092
Protein, total23,9 g 2092
Protein, deklaration23,4 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.40,6 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig40,6 g 1003
kulhydrat, deklaration41,1 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,0 g 1655
Fedt, total26,1 g 2092
Alkohol0,0 g 1655
Aske5,8 g 2092
Tørstof96,3 g 2092
Vand3,7 g 2092

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,38
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,945

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin1192 RE 1003
Retinol1182 µg 2092
ß-caroten118 µg 1003
D-vitamin1,20 µg 1003
D3 cholecalciferol1,20 µg 1244
E-vitamin2,50 α-TE 1003
alfa-tokoferol2,50 mg 2092
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,335 mg 2092
B2-vitamin, riboflavin1,21 mg 2092
Niacin6,03 NE 1003
niacin0,646 mg 1938
B6-vitamin0,405 mg 2092
Pantothensyre3,60 mg 2092
Biotin10,0 µg 1344
Folat37,0 µg 1938
Frit folat32,0 µg 1344
B12-vitamin2,30 µg 2092
C-vitamin10,0 mg 1003
L-ascorbinsyre10,0 mg 1233

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Chlorid, Cl0,755 mg 2092
Natrium, Na290 mg 2092
Kalium, K1227 mg 2092
Calcium, Ca846 mg 2092
Magnesium, Mg83,0 mg 2092
Phosphor, P683 mg 2092
Jern, Fe0,206 mg 2092
Kobber, Cu0,030 mg 2092
Zink, Zn2,80 mg 2092
Jod, I115 µg 2092
Mangan, Mn0,014 mg 2092
Chrom, Cr1,49 µg 2092
Selen, Se14,5 µg 2092
Molybdæn, Mo40,0 µg 1348
Nikkel, Ni2,62 µg 2092

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0 g 2092
Galaktose0 g 2092
Glucose0 g 2092
Monosaccharider, total0 g 1003
Lactose37,0 g 2092
Saccharose0 g 2092
Disaccharider, total37,0 g 1003
Sukkerarter, ialt37,0 g 1003
Stivelse0 g 1655

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,9554,262092
C6:00,6302,812092
C8:00,3151,412092
C10:00,6853,062092
C12:00,7703,442092
C14:02,41010,82092
C15:00,2301,032092
C16:06,65029,72092
C18:02,60511,62092

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,1950,872092
C16:1,n-70,3151,412092
C18:1,n-94,73021,12092
C18:1,n-70,2351,052092
C18:1,trans n-90,8253,682092

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,3801,702092
C18:2,conj-A, udifferentieret0,1100,492092
C18:2,trans, udifferentieret0,1600,712092
C18:3,n-30,1000,442092
Andre fedtsyrer0,1000,442092

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede15,25068,11003
Sum monoumættede6,30028,11003
Sum polyumættede0,7503,351003
Fedtsyrer, total22,4001001003
Sum n-3 fedtsyrer0,1000,441003
Sum n-6 fedtsyrer0,3801,701003
Transfedtsyrer, total0,8253,681003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin13883701059
Leucin22886101059
Lysin21385701059
Methionin6001601059
Cystin18449,01059
Phenylalanin12003201059
Tyrosin10132701059
Threonin10132701059
Tryptofan32386,01059
Valin16504401059
Arginin8252201059
Histidin6751801059
Alanin7882101059
Asparaginsyre19505201059
Glutaminsyre476312701059
Glycin4881301059
Prolin23256201059
Serin13503601059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol107 mg 1003