DTU food logo
DTU logo
Nr.517Hytteost, 20+
Engelsk navnCheese, cottage, 20 % fidm.
SynonymerHytteret. Hytteost, 4.5 % fedt.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ442 kJ 1003
Energi, kcal106 1003
total-N2,080 g 2092
Protein, total13,3 g 2092
Protein, deklaration13,0 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.3,2 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig3,2 g 1003
kulhydrat, deklaration3,4 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,0 g 1655
Fedt, total4,4 g 2092
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,3 g 2092
Tørstof22,2 g 2092
Vand77,8 g 2092

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,38
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,945

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin39,0 RE 1003
Retinol37,0 µg 2092
ß-caroten24,0 µg 1003
D-vitamin0,110 µg 1003
D3 cholecalciferol0,110 µg 1003
E-vitamin0,040 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,040 mg 2092
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,030 mg 2092
B2-vitamin, riboflavin0,230 mg 2092
Niacin3,14 NE 1003
niacin0,085 mg 2092
B6-vitamin0,040 mg 2092
Pantothensyre0,260 mg 2092
Biotin1,70 µg 2092
Folat2,80 µg 1803
Frit folat2,00 µg 1344
B12-vitamin0,470 µg 2092
C-vitamin1,00 mg 1003
L-ascorbinsyre1,00 mg 1217

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Chlorid, Cl0,580 mg 2092
Natrium, Na351 mg 2092
Kalium, K71,0 mg 2092
Calcium, Ca90,0 mg 2092
Magnesium, Mg7,35 mg 2092
Phosphor, P154 mg 2092
Jern, Fe0,034 mg 2092
Kobber, Cu0,026 mg 2092
Zink, Zn0,635 mg 2092
Jod, I11,5 µg 2092
Mangan, Mn0,004 mg 2092
Chrom, Cr1,16 µg 2092
Selen, Se7,25 µg 2092
Molybdæn, Mo5,00 µg 1348
Nikkel, Ni1,02 µg 2092
Cadmium, Cd0,004 µg 1538
Bly, Pb0,180 µg 1538

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0 g 2092
Galaktose0 g 2092
Glucose0 g 2092
Monosaccharider, total0 g 1003
Lactose2,50 g 2092
Saccharose0 g 2092
Disaccharider, total2,50 g 1003
Sukkerarter, ialt2,50 g 1003
Stivelse0 g 1655

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,1604,052092
C6:00,1052,662092
C8:00,0601,522092
C10:00,1253,172092
C12:00,1403,542092
C14:00,41510,52092
C15:00,0451,142092
C16:01,15029,12092
C18:00,49012,42092

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,0300,752092
C16:1,n-70,0501,272092
C18:1,n-90,78019,72092
C18:1,n-70,0350,882092
C18:1,trans n-90,1553,922092

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,0701,772092
C18:2,conj-A, udifferentieret0,0100,252092
C18:2,trans, udifferentieret0,0300,752092
C18:3,n-30,0250,632092
Andre fedtsyrer0,0751,902092

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede2,69068,11003
Sum monoumættede1,05026,61003
Sum polyumættede0,1353,421003
Fedtsyrer, total3,9501001003
Sum n-3 fedtsyrer0,0250,631003
Sum n-6 fedtsyrer0,0701,771003
Transfedtsyrer, total0,1553,921003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin7283501059
Leucin12275901059
Lysin10615101059
Methionin3741801059
Cystin4823,01059
Phenylalanin6863301059
Tyrosin7283501059
Threonin4582201059
Tryptofan18388,01059
Valin8944301059
Arginin4162001059
Histidin3741801059
Alanin4162001059
Asparaginsyre9364501059
Glutaminsyre260012501059
Glycin2701301059
Prolin13946701059
Serin7493601059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol18 mg 1003

Biogene aminerIndh. /100gEnhKilde
Histamin0,010 mg 1488
Tyramin1,00 mg 1486
Serotonin0 mg 1474