DTU food logo
DTU logo
Nr.558Havreklid, dansk
Engelsk navnOat Bran, Danish
Taxonomisk navnAvena sativa L.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ1542 kJ 1003
Energi, kcal368 1003
total-N2,967 g 2098
Protein, total17,3 g 2098
Protein, deklaration18,5 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.66,2 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig50,8 g 1003
kulhydrat, deklaration49,6 g 1003
Kostfiber15,4 g 2098
Fedt, total7,0 g 2098
Alkohol0,0 g 1655
Aske2,9 g 2098
Tørstof93,5 g 2098
Vand6,6 g 2098

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind01655
Proteinomregningsfaktor (NCF)5,83
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,9081003

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin0 RE 1003
Retinol0 µg 1655
ß-caroten0 µg 2098
D-vitamin0 µg 1655
E-vitamin1,01 α-TE 1003
alfa-tokoferol1,01 mg 2098
gamma-tokoferol0 mg 2098
delta-tokoferol0,100 mg 2098
K1-vitamin3,20 µg 2098
B1-vitamin1,17 mg 2098
B2-vitamin, riboflavin0,220 mg 2098
Niacin5,58 NE 1003
niacin0,934 mg 2098
B6-vitamin0,165 mg 2098
Pantothensyre1,49 mg 2098
Folat52,0 µg 2098
B12-vitamin0 µg 1655

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na4,00 mg 2098
Kalium, K566 mg 2098
Calcium, Ca58,0 mg 2098
Magnesium, Mg235 mg 2098
Phosphor, P734 mg 2098
Jern, Fe5,41 mg 2098
Kobber, Cu0,403 mg 2098
Zink, Zn3,11 mg 2098
Mangan, Mn5,63 mg 2098
Selen, Se45,2 µg 2098

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Sukkerarter, ialt1,45 g 2098

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C8:00,0000,002098
C10:00,0000,002098
C12:00,0260,402098
C14:00,0160,252098
C16:01,1317,72098
C18:00,0711,112098

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,0140,212098
C18:1,n-92,3637,02098
C20:1,n-110,0000,002098
C22:1,n-90,0000,002098

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-62,6541,42098
C18:3,n-30,1211,902098
C18:4,n-30,0000,002098
C20:4,n-60,0000,002098
C20:5,n-30,0000,002098
C22:5,n-30,0000,002098
C22:6,n-30,0000,002098

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede1,2419,41003
Sum monoumættede2,3837,21003
Sum polyumættede2,7743,31003
Sum transfedtsyrer0,0000,001003
Fedtsyrer, total6,381001003
Sum n-3 fedtsyrer0,1211,901003
Sum n-6 fedtsyrer2,6541,41003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin6682252098
Leucin13704632098
Lysin7602562098
Methionin3351132098
Cystin5761942098
Phenylalanin9083062098
Tyrosin6682252098
Threonin5011692098
Tryptofan3351132098
Valin9643252098
Arginin12804312098
Histidin4091382098
Alanin8722942098
Asparaginsyre15805312098
Glutaminsyre375012602098
Glycin9463192098
Prolin9823312098
Serin8903002098

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1655