DTU food logo
DTU logo
Nr.582Kuller, rå
Engelsk navnHaddock, raw
Taxonomisk navnMelanogrammus aeglefinus

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ326 kJ 1003
Energi, kcal78 1003
total-N3,024 g 1357
Protein, total17,9 g 1357
Protein, deklaration17,9 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.0,0 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig0,0 g 1003
kulhydrat, deklaration0,0 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,0 g 1655
Fedt, total0,6 g 1818
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,1 g 1357
Tørstof19,6 g 1357
Vand80,4 g 1357

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind52
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,774

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin0 RE 1003
Retinol0 µg 1344
ß-caroten0 µg 1344
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1344
E-vitamin0 α-TE 1003
alfa-tokoferol0 mg 1357
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,070 mg 1344
B2-vitamin, riboflavin0,100 mg 1344
Niacin7,53 NE 1003
niacin4,00 mg 1344
B6-vitamin0,200 mg 1344
Pantothensyre0,200 mg 1344
Biotin5,00 µg 1344
Folat13,0 µg 1344
Frit folat5,00 µg 1344
B12-vitamin1,00 µg 1344
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1344

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na120 mg 1344
Kalium, K300 mg 1344
Calcium, Ca18,0 mg 1344
Magnesium, Mg23,0 mg 1344
Phosphor, P170 mg 1344
Jern, Fe0,600 mg 1344
Kobber, Cu0,190 mg 1344
Zink, Zn0,300 mg 1344
Chrom, Cr1,90 µg 1851
Selen, Se44,5 µg 1851
Nikkel, Ni0 µg 1851
Kviksølv, Hg2,50 µg 1851
Arsen, As565 µg 1851
Cadmium, Cd0 µg 1851
Bly, Pb1,10 µg 1851

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0 g 1655
Glucose0 g 1655
Monosaccharider, total0 g 1003
Lactose0 g 1655
Maltose0 g 1655
Saccharose0 g 1655
Disaccharider, total0 g 1003
Sukkerarter, ialt0 g 1003
Stivelse0 g 1655
(a)Hexoses0 g 1655
(b)Pentoses0 g 1655
(c)UronicAcids0 g 1655
Cellulose0 g 1655
Lignin0 g 1655

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,00001818
C6:00,00001818
C8:00,00001818
C10:00,00001818
C12:00,00001818
C14:00,0051,201818
C16:00,07618,31818
C17:00,00001818
C18:00,0225,291818
C20:00,00001818
C22:00,00001818
C24:00,00001818

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,00001818
C16:1,n-70,0122,891818
C18:1,n-90,04911,81818
C18:1,n-70,00001818
C20:1,n-110,0061,441818
C22:1,n-90,00001818
C22:1,n-110,00001818
C24:1,n-90,00001818

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,0030,721818
C18:3,n-30,00001818
C18:4,n-30,00001818
C20:2,n-60,00001818
C20:3,n-30,0204,811818
C20:3,n-60,00001818
C20:5,n-30,08921,41818
C22:5,n-30,0122,891818
C22:6,n-30,12229,31818
Andre fedtsyrer0,00001818

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,10324,81003
Sum monoumættede0,06716,11003
Sum polyumættede0,24659,11003
Fedtsyrer, total0,4161001003
Sum n-3 fedtsyrer0,22353,61003
Sum n-6 fedtsyrer0,0030,721003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin9983301344
Leucin16035301344
Lysin18456101344
Methionin5441801344
Cystin21270,01344
Phenylalanin7862601344
Tyrosin6652201344
Threonin9073001344
Tryptofan21270,01344
Valin10893601344
Arginin12104001344
Histidin5441801344
Alanin13004301344
Asparaginsyre19666501344
Glutaminsyre28739501344
Glycin8772901344
Prolin7862601344
Serin9373101344

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol48 mg 1357

Biogene aminerIndh. /100gEnhKilde
Histamin0,010 mg 1488