DTU food logo
DTU logo
Nr.60Rugmel, groft, fuldkornsrugmel
Engelsk navnRye flour, dark, whole meal
Taxonomisk navnSecale cereale L.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ1403 kJ 1003
Energi, kcal335 1003
total-N1,498 g 1059, 1825, 1838
Protein, total8,7 g 1059, 1825, 1838
Protein, deklaration9,4 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.76,6 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig61,8 g 1003
kulhydrat, deklaration61,2 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre14,8 g 1825, 1838
Fedt, total2,3 g 1825, 1838
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,6 g 1825, 1838
Tørstof89,2 g 1825, 1838
Vand10,8 g 1825, 1838

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)5,83
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,730

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin0 RE 1003
Retinol0 µg 1344
ß-caroten0 µg 1344
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1344
E-vitamin0,800 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,800 mg 1838
alfa-tokotrienol1,10 mg 1034
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,330 mg 1838
B2-vitamin, riboflavin0,106 mg 1838
Niacin3,52 NE 1003
niacin1,70 mg 1018
B6-vitamin0,280 mg 1072
Pantothensyre0,490 mg 1838
Biotin6,00 µg 1344
Folat74,2 µg 1803, 1845
Frit folat36,0 µg 1374
B12-vitamin0 µg 1352
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1344

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na5,11 mg 1058, 1838
Kalium, K438 mg 1058, 1838
Calcium, Ca33,3 mg 1015, 1838
Magnesium, Mg92,6 mg 1058, 1838
Phosphor, P301 mg 1015, 1838
Jern, Fe2,80 mg 1838
Kobber, Cu0,317 mg 1104, 1838
Zink, Zn2,80 mg 1104, 1838
Jod, I4,60 µg 1055
Mangan, Mn2,16 mg 1838
Chrom, Cr4,00 µg 1506
Selen, Se1,50 µg 1889
Molybdæn, Mo10,0 µg 1348
Cobolt, Co2,00 µg 1348
Nikkel, Ni6,80 µg 1889
Kviksølv, Hg0,430 µg 1506
Arsen, As2,02 µg 1506
Cadmium, Cd0,810 µg 1889
Bly, Pb1,80 µg 1889

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0,230 g 2055
Glucose0,220 g 2055
Monosaccharider, total0,450 g 1003
Lactose0 g 2055
Maltose0,070 g 2055
Saccharose1,80 g 2055
Disaccharider, total1,87 g 1003
Andre sukkerarter0 g 1003
Sukkerarter, ialt2,32 g 1003
Stivelse52,5 g 1314
(a)Hexoses4,42 g 1314
(b)Pentoses8,03 g 1314
(c)UronicAcids0,910 g 1314
Cellulose1,50 g 1314
Lignin0,700 g 1314

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:00,29517,61039
C18:00,0010,061039

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:1,n-90,23113,71039

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-61,01460,41039
C18:3,n-30,1388,251039
C20:4,n-60,00001039

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,29617,61003
Sum monoumættede0,23113,81003
Sum polyumættede1,15268,61003
Fedtsyrer, total1,6791001003
Sum n-3 fedtsyrer0,1388,221003
Sum n-6 fedtsyrer1,01460,41003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin3452301059
Leucin5994001059
Lysin3752501059
Methionin14798,01059
Cystin13691,01059
Phenylalanin4192801059
Tyrosin2251501059
Threonin3302201059
Tryptofan10973,01059
Valin5093401059
Arginin4943301059
Histidin2251501059
Alanin4192801059
Asparaginsyre6444301059
Glutaminsyre196213101059
Glycin4192801059
Prolin7795201059
Serin4192801059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1655