DTU food logo
DTU logo
Nr.624Tomat, importeret, rå
Engelsk navnTomato, imported, ripe, raw
Taxonomisk navnLycopersicon esculentum (L.) Karsten ex Farw.
SynonymerTomater.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ137 kJ 1003
Energi, kcal33 1003
total-N0,176 g 1068
Protein, total1,1 g 1068
Protein, deklaration1,1 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.7,2 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig5,1 g 1003
kulhydrat, deklaration5,1 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre2,1 g 1068
Fedt, total0,4 g 1068
Alkohol0,0 g 1655
Aske0,7 g 1068
Tørstof9,4 g 1068
Vand90,6 g 1068

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,800

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin82,7 RE 1003
Retinol0 µg T 52
ß-caroten992 µg T 52
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg T 52
E-vitamin0,500 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,500 mg 1034
K1-vitamin7,90 µg T 52
B1-vitamin0,041 mg T 52
B2-vitamin, riboflavin0,018 mg T 52
Niacin0,883 NE 1003
niacin0,700 mg T 52
B6-vitamin0,084 mg T 52
Pantothensyre0,330 mg T 52
Biotin1,50 µg T 52
Folat31,0 µg 1803
Frit folat4,00 µg T 52
B12-vitamin0 µg T 52
C-vitamin18,0 mg 1003
L-ascorbinsyre18,0 mg 1068

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na13,4 mg 1058
Kalium, K252 mg 1058
Calcium, Ca8,87 mg T 52
Magnesium, Mg10,9 mg 1058
Phosphor, P29,1 mg T 52
Jern, Fe0,230 mg T 52
Kobber, Cu0,039 mg T 52
Zink, Zn0,084 mg T 52
Jod, I0,200 µg T 52
Mangan, Mn0,110 mg T 52
Chrom, Cr1,50 µg 1506
Selen, Se0,200 µg 1843
Nikkel, Ni3,20 µg 1843
Kviksølv, Hg0,230 µg 1506
Arsen, As0,260 µg 1506
Cadmium, Cd0,470 µg 1843
Bly, Pb0,300 µg 1843

Organiske syrerIndh. /100gEnhKilde
Benzoesyre0,030 mg T 52

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose1,42 g T 52
Glucose0,900 g T 52
Monosaccharider, total2,32 g 1003
Lactose0 g 1655
Maltose0 g T 52
Saccharose0 g T 52
Disaccharider, total0 g 1003
Sukkerarter, ialt2,32 g 1003
Stivelse0,090 g T 52

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:00,06319,61039
C18:00,0103,271039

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,0030,981039
C18:1,n-90,04514,11039

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,18156,51039
C18:3,n-30,0185,561039
C20:4,n-60,00001039

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,07322,81003
Sum monoumættede0,04815,01003
Sum polyumættede0,19962,21003
Fedtsyrer, total0,3201001003
Sum n-3 fedtsyrer0,0185,631003
Sum n-6 fedtsyrer0,18156,61003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin512901059
Leucin442501059
Lysin512901059
Methionin1270,01059
Cystin952,01059
Phenylalanin301701059
Tyrosin402301059
Threonin301701059
Tryptofan1161,01059
Valin321801059
Arginin402301059
Histidin181001059
Alanin281601059
Asparaginsyre1257101059
Glutaminsyre29917001059
Glycin321801059
Prolin352001059
Serin392201059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1655

Biogene aminerIndh. /100gEnhKilde
Histamin0,180 mg T 52
Tyramin0,400 mg T 52
Serotonin0,320 mg T 52