DTU food logo
DTU logo
Nr.635Musling, konserves
Engelsk navnMussels, in water, canned
Taxonomisk navnMytilus edulis
SynonymerMuslinger.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ433 kJ 1003
Energi, kcal103 1003
total-N2,720 g 1312, 1839
Protein, total17,0 g 1312, 1839
Protein, deklaration17,0 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.1,9 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig1,9 g 1003
kulhydrat, deklaration1,9 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,0 g 1655
Fedt, total3,0 g 1839
Alkohol0,0 g 1655
Aske3,0 g 1839
Tørstof24,9 g 1839
Vand75,1 g 1839

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,630

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin21,1 RE 1003
Retinol21,1 µg 1839
ß-caroten0 µg 1655
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1839
E-vitamin3,50 α-TE 1003
alfa-tokoferol3,50 mg T 387
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,010 mg 1347
B2-vitamin, riboflavin0,110 mg 1347
Niacin4,63 NE 1003
niacin1,00 mg 1347
B6-vitamin0,080 mg 1347
Folat27,0 µg 1803
B12-vitamin10,2 µg T 387
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1655

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Chlorid, Cl1450 mg 1839
Natrium, Na880 mg 1839
Kalium, K98,0 mg 1839
Calcium, Ca57,0 mg 1839
Magnesium, Mg42,0 mg 1839
Phosphor, P189 mg 1839
Jern, Fe8,44 mg 1043, 1839
Kobber, Cu0,159 mg 1099, 1839
Zink, Zn3,56 mg 1099, 1839
Jod, I197 µg 1041, 1839
Mangan, Mn0,700 mg 1839
Chrom, Cr31,6 µg 1812
Selen, Se57,2 µg 1812, 1839
Molybdæn, Mo30,0 µg 1348
Cobolt, Co10,0 µg 1348
Nikkel, Ni83,5 µg 1812
Kviksølv, Hg0,700 µg 1812, 1839
Arsen, As159 µg 1812
Cadmium, Cd22,7 µg 1812
Bly, Pb44,2 µg 1812

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Sukkerarter, ialt0 g 1655
Stivelse0 g 1655

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C8:00,00001839
C10:00,00001839
C12:00,00001839
C14:00,1005,881839
C16:00,30017,61839
C18:00,1005,881839
C20:00,00001839
C22:00,00001839
C24:00,00001839

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,00001839
C16:1,n-70,20011,81839
C18:1,n-90,00001839
C18:1,n-70,1005,881839
C20:1,n-110,00001839
C22:1,n-90,00001839
C22:1,n-110,00001839
C24:1,n-90,00001839

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,00001839
C18:3,n-30,00001839
C18:4,n-30,1005,881839
C20:2,n-60,00001839
C20:3,n-30,00001839
C20:5,n-30,40023,51839
C22:5,n-30,00001839
C22:6,n-30,40023,51839
Andre fedtsyrer0,00001839

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,50029,41003
Sum monoumættede0,30017,61003
Sum polyumættede0,90052,91003
Fedtsyrer, total1,7001001003
Sum n-3 fedtsyrer0,90052,91003
Sum n-6 fedtsyrer0,00001003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin8163001344
Leucin13064801344
Lysin13605001344
Methionin4621701344
Cystin2721001344
Phenylalanin7072601344
Tyrosin7072601344
Threonin7892901344
Tryptofan21880,01344
Valin10613901344
Arginin12784701344
Histidin4081501344
Alanin9523501344
Asparaginsyre19047001344
Glutaminsyre23948801344
Glycin8703201344
Prolin7072601344
Serin8703201344

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol38 mg 1361