DTU food logo
DTU logo
Nr.637Rygeost, 10 % fedt
Engelsk navnCheese, unripened, smoked, 10 % fat

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ539 kJ 1003
Energi, kcal129 1003
total-N1,353 g 2092
Protein, total8,6 g 2092
Protein, deklaration8,5 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.3,2 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig3,2 g 1003
kulhydrat, deklaration3,4 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,0 g 1655
Fedt, total9,1 g 2092
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,1 g 2092
Tørstof22,1 g 2092
Vand77,9 g 2092

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,38
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,945

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin95,8 RE 1003
Retinol92,0 µg 2092
ß-caroten45,0 µg 1003
D-vitamin0,150 µg 1003
D3 cholecalciferol0,150 µg 1003
E-vitamin0,240 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,240 mg 2092
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,030 mg 2092
B2-vitamin, riboflavin0,253 mg 2092
Niacin2,20 NE 1003
niacin0,213 mg 2092
B6-vitamin0,057 mg 2092
Pantothensyre0,267 mg 2092
Biotin1,80 µg 2092
Folat2,80 µg T 517
Frit folat2,00 µg T 517
B12-vitamin0,553 µg 2092
C-vitamin1,00 mg 1003
L-ascorbinsyre1,00 mg 1017

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Chlorid, Cl440 mg 2092
Natrium, Na235 mg 2092
Kalium, K115 mg 2092
Calcium, Ca89,3 mg 2092
Magnesium, Mg8,73 mg 2092
Phosphor, P121 mg 2092
Jern, Fe0,025 mg 2092
Kobber, Cu0,015 mg 2092
Zink, Zn0,367 mg 2092
Jod, I6,37 µg 2092
Mangan, Mn0,007 mg 2092
Chrom, Cr0,460 µg 2092
Selen, Se3,30 µg 2092
Molybdæn, Mo5,00 µg T 333
Cobolt, Co0,500 µg T 333
Nikkel, Ni0,643 µg 2092
Kviksølv, Hg0,100 µg T 333
Arsen, As1,00 µg T 333
Cadmium, Cd0,004 µg 1538

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0 g 2092
Galaktose0 g 2092
Glucose0 g 2092
Monosaccharider, total0 g 1003
Lactose2,77 g 2092
Saccharose0 g 2092
Disaccharider, total2,77 g 1003
Sukkerarter, ialt2,77 g 1003
Stivelse0 g 1655

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,3134,012092
C6:00,2172,782092
C8:00,1201,542092
C10:00,2673,422092
C12:00,3003,842092
C14:00,88011,32092
C15:00,0971,242092
C16:02,10326,92092
C18:00,88711,42092

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,0730,932092
C16:1,n-70,1071,372092
C18:1,n-91,57720,22092
C18:1,n-70,0630,802092
C18:1,trans n-90,3634,652092

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,1331,702092
C18:2,conj-A, udifferentieret0,0430,552092
C18:2,trans, udifferentieret0,0871,112092
C18:3,n-30,0730,932092
Andre fedtsyrer0,1101,412092

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede5,18466,41003
Sum monoumættede2,18327,91003
Sum polyumættede0,3364,301003
Fedtsyrer, total7,8131001003
Sum n-3 fedtsyrer0,0730,931003
Sum n-6 fedtsyrer0,1331,701003
Transfedtsyrer, total0,3634,651003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin4743501059
Leucin7985901059
Lysin6905101059
Methionin2441801059
Cystin3123,01059
Phenylalanin4463301059
Tyrosin4743501059
Threonin2982201059
Tryptofan11988,01059
Valin5824301059
Arginin2712001059
Histidin2441801059
Alanin2712001059
Asparaginsyre6094501059
Glutaminsyre169112501059
Glycin1761301059
Prolin9076701059
Serin4873601059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol34 mg 1003

Biogene aminerIndh. /100gEnhKilde
Serotonin0 mg 1474