DTU food logo
DTU logo
Nr.654Hummer, rå
Engelsk navnLobster, raw
Taxonomisk navnHomarus gammarus

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ393 kJ 1003
Energi, kcal94 1003
total-N3,136 g 1366
Protein, total19,6 g 1366
Protein, deklaration19,6 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.0,7 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig0,7 g 1003
kulhydrat, deklaration0,7 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,0 g 1343
Fedt, total1,3 g 1366
Alkohol0,0 g 1655
Aske2,4 g 1366
Tørstof24,0 g 1366
Vand76,0 g 1366

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind72
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,770

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin0 RE 1003
Retinol0 µg 1024
ß-caroten0 µg 1655
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1344
E-vitamin1,50 α-TE 1003
alfa-tokoferol1,50 mg 1344
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,085 mg 1019
B2-vitamin, riboflavin0,050 mg 1022
Niacin5,67 NE 1003
niacin2,00 mg 1018
B6-vitamin0,210 mg 1369
Pantothensyre1,50 mg 1352
Biotin5,00 µg 1344
Folat17,0 µg 1348
Frit folat7,00 µg 1348
B12-vitamin6,30 µg 1044
C-vitamin3,00 mg 1003
L-ascorbinsyre3,00 mg 1369

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na538 mg 1058
Kalium, K138 mg 1058
Calcium, Ca48,0 mg 1938
Magnesium, Mg29,0 mg 1058
Phosphor, P144 mg 1938
Jern, Fe0,300 mg 1043
Kobber, Cu0,700 mg 1343
Zink, Zn4,60 mg 1347
Jod, I700 µg 1041
Mangan, Mn0,040 mg 1349
Chrom, Cr2,06 µg 1812, 1906
Selen, Se38,1 µg 1812, 1906
Molybdæn, Mo23,0 µg 1349
Nikkel, Ni4,70 µg 1812, 1906
Kviksølv, Hg5,14 µg 1812, 1906
Arsen, As490 µg 1812, 1906
Cadmium, Cd11,5 µg 1812, 1906
Bly, Pb1,50 µg 1812, 1906

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Sukkerarter, ialt0 g 1655
Stivelse0,800 g 1366

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C12:00,00001345
C14:00,0151,471345
C15:00,0101,021345
C16:00,10910,91345
C17:00,0151,471345
C18:00,0504,981345
C20:00,00001345
C22:00,00001345

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,00001345
C16:1,n-70,0595,881345
C17:1,n-70,00001345
C18:1,n-90,17817,81345
C20:1,n-110,0403,961345
C22:1,n-90,0444,411345

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,0403,961345
C18:3,n-30,0545,431345
C20:3,n-30,00001345
C20:4,n-60,0050,451345
C20:5,n-30,25125,11345
C22:5,n-30,0151,471345
C22:6,n-30,11811,81345

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,19919,81003
Sum monoumættede0,32132,01003
Sum polyumættede0,48348,21003
Fedtsyrer, total1,0031001003
Sum n-3 fedtsyrer0,43843,71003
Sum n-6 fedtsyrer0,0454,491003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin9092901344
Leucin16935401344
Lysin15374901344
Methionin5641801344
Cystin25180,01344
Phenylalanin7842501344
Tyrosin7212301344
Threonin9092901344
Tryptofan22070,01344
Valin9413001344
Arginin16315201344
Histidin3761201344
Alanin13174201344
Asparaginsyre21326801344
Glutaminsyre30739801344
Glycin12864101344
Prolin8472701344
Serin10043201344

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol129 mg 1361