DTU food logo
DTU logo
Nr.672Grahamsbrød
Engelsk navnBread, wholemeal

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ1028 kJ 1003
Energi, kcal246 1003
total-N1,400 g 1066, 1834
Protein, total8,2 g 1066, 1834
Protein, deklaration8,8 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.50,8 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig45,5 g 1003
kulhydrat, deklaration44,9 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre5,3 g 1066, 1834
Fedt, total2,0 g 1818, 1834
Alkohol0,0 g 1655
Aske2,1 g 1066, 1834
Tørstof63,1 g 1066, 1834
Vand36,9 g 1066, 1834

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)5,83
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,780

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin0 RE 1003
Retinol0 µg 1344
ß-caroten0 µg 1344
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1344
E-vitamin0,300 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,300 mg 1034
alfa-tokotrienol0,100 mg 1034
K1-vitamin20,0 µg 1003
B1-vitamin0,216 mg 1066, 1834
B2-vitamin, riboflavin0,120 mg 1066, 1834
Niacin4,18 NE 1003
niacin2,50 mg 1018
B6-vitamin0,155 mg 1834
Pantothensyre0,760 mg 1352
Biotin6,00 µg 1344
Folat49,0 µg 1834
Frit folat17,0 µg 1374
B12-vitamin0 µg 1352
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1344

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na511 mg 1066, 1834
Kalium, K198 mg 1066, 1834
Calcium, Ca49,0 mg 1066, 1834
Magnesium, Mg39,2 mg 1066, 1834
Phosphor, P268 mg 1834
Jern, Fe1,65 mg 1066, 1834
Kobber, Cu0,220 mg 1506
Zink, Zn1,25 mg 1506, 1834
Jod, I2,00 µg 1055
Mangan, Mn1,20 mg 1349
Chrom, Cr7,70 µg 1506
Selen, Se1,70 µg 1889
Nikkel, Ni3,80 µg 1889
Kviksølv, Hg0 µg 1506
Arsen, As0 µg 1506
Cadmium, Cd2,50 µg 1889
Bly, Pb1,10 µg 1889

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0,200 g 1104
Glucose0,200 g 1104
Monosaccharider, total0,400 g 1003
Maltose1,50 g 1124
Saccharose0,100 g 1104
Disaccharider, total1,60 g 1003
Andre sukkerarter0 g 1003
Sukkerarter, ialt2,00 g 1003
Stivelse36,1 g 1344
(a)Hexoses2,73 g 1337
(b)Pentoses3,04 g 1337
(c)UronicAcids0,410 g 1337
Cellulose1,16 g 1337
Lignin0,250 g 1337

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,00001818
C6:00,00001818
C8:00,00001818
C10:00,00001818
C12:00,00001818
C14:00,0261,681818
C16:00,28518,71818
C17:00,00001818
C18:00,0724,691818
C20:00,0070,441818
C22:00,00001818
C24:00,0030,171818

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,00001818
C16:1,n-70,0261,681818
C18:1,n-90,34522,61818
C18:1,n-70,00001818
C20:1,n-110,0120,791818
C22:1,n-90,00001818
C22:1,n-110,00001818
C24:1,n-90,00001818

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,66243,41818
C18:3,n-30,0724,691818
C18:4,n-30,00001818
C20:2,n-60,00001818
C20:3,n-30,0070,441818
C20:3,n-60,0050,351818
C20:5,n-30,00001818
C22:5,n-30,00001818
C22:6,n-30,00001818
Andre fedtsyrer0,0070,441818

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,39325,71003
Sum monoumættede0,38325,01003
Sum polyumættede0,74648,81003
Fedtsyrer, total1,5291001003
Sum n-3 fedtsyrer0,0724,711003
Sum n-6 fedtsyrer0,66243,31003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin3362401059
Leucin5884201059
Lysin2521801059
Methionin12791,01059
Cystin12791,01059
Phenylalanin3922801059
Tyrosin1681201059
Threonin2241601059
Tryptofan10172,01059
Valin4203001059
Arginin3922801059
Histidin1821301059
Alanin3082201059
Asparaginsyre4903501059
Glutaminsyre249217801059
Glycin3502501059
Prolin8265901059
Serin4203001059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1655

Biogene aminerIndh. /100gEnhKilde
Histamin0,015 mg 1488
Serotonin0 mg 1474