DTU food logo
DTU logo
Nr.685Brøndkarse, rå
Engelsk navnWatercress, raw
Taxonomisk navnNasturtium officinalis R. Br.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ77 kJ 1003
Energi, kcal18 1003
total-N0,320 g 1342, 1825
Protein, total2,0 g 1342, 1825
Protein, deklaration2,0 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.2,8 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig1,6 g 1003
kulhydrat, deklaration1,6 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre1,2 g 1825
Fedt, total0,2 g 1825
Alkohol0,0 g 1655
Aske0,9 g 1825
Tørstof5,9 g 1808, 1825
Vand94,1 g 1808, 1825

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind871015
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,800

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin334 RE 1003
Retinol0 µg 1344
ß-caroten4010 µg 1808
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1344
E-vitamin1,00 α-TE 1003
alfa-tokoferol1,00 mg 1344
B1-vitamin0,100 mg 1344
B2-vitamin, riboflavin0,100 mg 1344
Niacin1,03 NE 1003
niacin0,600 mg 1344
B6-vitamin0,130 mg 1344
Pantothensyre0,100 mg 1344
Biotin0,400 µg 1344
Folat9,00 µg 1938
B12-vitamin0 µg 1344
C-vitamin60,0 mg 1003
L-ascorbinsyre60,0 mg 1344

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na60,0 mg 1344
Kalium, K310 mg 1344
Calcium, Ca82,8 mg 1015
Magnesium, Mg17,0 mg 1344
Phosphor, P68,3 mg 1015
Jern, Fe1,60 mg 1344
Kobber, Cu0,140 mg 1344
Zink, Zn0,200 mg 1344
Jod, I13,5 µg T 8
Mangan, Mn0,500 mg 1351

Organiske syrerIndh. /100gEnhKilde
Oxalsyre0,310 mg 1346
Organiske syrer, tot.0,310 g 1003

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Sukkerarter, ialt0,600 g 1344
Stivelse0,100 g 1344

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin802501342
Leucin1444501342
Lysin1153601342
Methionin1754,01342
Cystin619,01342
Phenylalanin993101342
Tyrosin541701342
Threonin1153601342
Tryptofan2682,01342
Valin1183701342
Arginin1314101342
Histidin351101342
Alanin1183701342
Asparaginsyre1635101342
Glutaminsyre1665201342
Glycin963001342
Prolin832601342
Serin511601342

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1655