DTU food logo
DTU logo
Nr.704Kokosmel
Engelsk navnCoconut meat, desiccated
Taxonomisk navnCocos nucifera L.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ2831 kJ 1003
Energi, kcal677 1003
total-N1,208 g 1344, 1825
Protein, total6,4 g 1344, 1825
Protein, deklaration7,6 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.23,8 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig11,2 g 1003
kulhydrat, deklaration10,1 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre12,6 g 1825
Fedt, total65,7 g 1825
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,8 g 1825
Tørstof97,7 g 1825
Vand2,3 g 1825

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)5,30
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,950

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin0 RE 1003
Retinol0 µg 1344
ß-caroten0 µg 1344
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1344
E-vitamin0,150 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,150 mg T 88
B1-vitamin0,035 mg 1019
B2-vitamin, riboflavin0,040 mg 1344
Niacin2,02 NE 1003
niacin0,600 mg 1344
B6-vitamin0,044 mg 1352
Pantothensyre0,200 mg 1352
Folat24,0 µg T 88
B12-vitamin0 µg 1352
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1344

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na28,0 mg 1344
Kalium, K750 mg 1344
Calcium, Ca10,8 mg 1015
Magnesium, Mg90,0 mg 1344
Phosphor, P187 mg 1015
Jern, Fe3,60 mg 1344
Kobber, Cu0,550 mg 1344
Chrom, Cr5,80 µg 1804
Selen, Se6,80 µg 1804
Nikkel, Ni146 µg 1804
Cadmium, Cd2,20 µg 1804
Bly, Pb13,5 µg 1804

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Sukkerarter, ialt6,40 g 1344
Stivelse0 g 1344

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,00001345
C6:00,4400,701344
C8:04,6787,501344
C10:04,4287,101344
C12:029,78847,71344
C14:09,85615,81344
C15:00,00001345
C16:05,6189,001344
C17:00,00001345
C18:01,4992,401344
C20:00,6200,991344
C22:00,00001344

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,00001345
C15:10,00001345
C16:1,n-70,2500,401344
C17:1,n-70,00001345
C18:1,n-94,1186,601344
C20:1,n-110,00001344
C22:1,n-90,00001345

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-61,1201,791344
C18:3,n-30,00001344
C20:4,n-60,00001345
C20:5,n-30,00001345
C22:5,n-30,00001345
C22:6,n-30,00001345

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede56,92791,21003
Sum monoumættede4,3687,001003
Sum polyumættede1,1201,791003
Fedtsyrer, total62,4151001003
Sum n-3 fedtsyrer0,00001003
Sum n-6 fedtsyrer1,1201,791003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin2902401344
Leucin5074201344
Lysin2662201344
Methionin1331101344
Cystin1211001344
Phenylalanin3382801344
Tyrosin2051701344
Threonin2542101344
Tryptofan8570,01344
Valin4113401344
Arginin9918201344
Histidin1571301344
Alanin3382801344
Asparaginsyre6645501344
Glutaminsyre141311701344
Glycin3382801344
Prolin2782301344
Serin3623001344

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1655