DTU food logo
DTU logo
Nr.728And, kød, rå
Engelsk navnDuck, flesh only, raw
Taxonomisk navnAnas platyrhynchos
SynonymerAndekød.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ530 kJ 1003
Energi, kcal127 1003
total-N2,925 g 1938
Protein, total18,3 g 1938
Protein, deklaration18,3 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.1,8 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig1,8 g 1003
kulhydrat, deklaration1,8 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,0 g 1938
Fedt, total5,1 g 1818
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,1 g 1938
Tørstof26,2 g 1938
Vand73,8 g 1938

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind66
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,775

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin24,0 RE 1003
Retinol24,0 µg 1342
ß-caroten0 µg 1655
E-vitamin0 α-TE 1003
alfa-tokoferol0 mg T 101
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,360 mg 1938
B2-vitamin, riboflavin0,450 mg 1938
Niacin9,53 NE 1003
niacin5,30 mg 1938
B6-vitamin0,340 mg 1938
Pantothensyre1,60 mg 1938
Folat48,0 µg 1803
B12-vitamin0,400 µg 1938
C-vitamin5,80 mg 1003
L-ascorbinsyre5,80 mg 1938

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na86,0 mg 1058
Kalium, K297 mg 1058
Calcium, Ca11,0 mg 1938
Magnesium, Mg22,0 mg 1058
Phosphor, P203 mg 1938
Jern, Fe1,20 mg 1043
Kobber, Cu0,140 mg 1102
Zink, Zn1,35 mg 1102
Jod, I1,20 µg 1055
Mangan, Mn0,019 mg 1938
Selen, Se24,0 µg 1102

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0 g 1346
Glucose0 g 1346
Monosaccharider, total0 g 1003
Lactose0 g 1346
Maltose0 g 1346
Saccharose0 g 1346
Disaccharider, total0 g 1003
Andre sukkerarter0 g 1003
Sukkerarter, ialt0 g 1003
Stivelse0 g 1655
Crude fibre0 g 1342

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,00001818
C6:00,00001818
C8:00,00001818
C10:00,00001818
C12:00,00001818
C14:00,0290,611818
C16:00,91519,51818
C17:00,00001818
C18:00,3106,621818
C20:00,0090,191818
C22:00,00001818
C24:00,00001818

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,00001818
C16:1,n-70,1352,881818
C18:1,n-92,21947,41818
C18:1,n-70,00001818
C20:1,n-110,0290,611818
C22:1,n-90,00001818
C22:1,n-110,00001818
C24:1,n-90,00001818

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,70715,11818
C18:3,n-30,1242,651818
C18:4,n-30,00001818
C20:2,n-60,0080,171818
C20:3,n-30,1232,631818
C20:3,n-60,0300,641818
C20:5,n-30,0050,101818
C22:5,n-30,0190,401818
C22:6,n-30,0220,471818
Andre fedtsyrer0,00001818

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede1,26327,01003
Sum monoumættede2,38350,91003
Sum polyumættede1,03822,21003
Fedtsyrer, total4,6841001003
Sum n-3 fedtsyrer0,1703,631003
Sum n-6 fedtsyrer0,71515,31003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin9363201342
Leucin15505301342
Lysin15505301342
Methionin4971701342
Cystin28196,01342
Phenylalanin7612601342
Tyrosin7022401342
Threonin7902701342
Tryptofan25487,01342
Valin9653301342
Arginin11704001342
Histidin4971701342
Alanin11704001342
Asparaginsyre17846101342
Glutaminsyre28679801342
Glycin10243501342
Prolin9073101342
Serin7902701342

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol77 mg 1938