DTU food logo
DTU logo
Nr.747Lever, ande, rå
Engelsk navnLiver, duck, raw
SynonymerAndelever.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ550 kJ 1003
Energi, kcal131 1003
total-N2,998 g 1938
Protein, total18,7 g 1938
Protein, deklaration18,7 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.3,5 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig3,5 g 1003
kulhydrat, deklaration3,5 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfiber0,0 g 1938
Fedt, total4,6 g 1938
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,3 g 1938
Tørstof28,2 g 1938
Vand71,8 g 1938

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor (NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,5991003

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin11984 RE 1003
Retinol11984 µg 1938
B1-vitamin0,562 mg 1938
B2-vitamin, riboflavin0,892 mg 1938
Niacin10,9 NE 1003
niacin6,50 mg 1938
B6-vitamin0,760 mg 1938
Pantothensyre6,18 mg 1938
Folat738 µg 1938
B12-vitamin54,0 µg 1938
C-vitamin4,50 mg 1003
L-ascorbinsyre4,50 mg 1938

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na77,0 mg 1058
Kalium, K240 mg 1058
Calcium, Ca11,0 mg 1938
Magnesium, Mg20,0 mg 1058
Phosphor, P269 mg 1938
Jern, Fe30,5 mg 1938
Kobber, Cu5,96 mg 1938
Zink, Zn3,07 mg 1938
Mangan, Mn0,258 mg 1938
Chrom, Cr0,845 µg 1886, 1909
Selen, Se124 µg 1909
Nikkel, Ni1,40 µg 1909
Kviksølv, Hg0,200 µg 1909
Cadmium, Cd13,7 µg 1909
Bly, Pb0,818 µg 1886, 1909

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Sukkerarter, ialt0 g 1655
Crude fibre0 g 1342

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C10:00,0000,001342
C12:00,0000,001342
C14:00,0100,361342
C16:00,80228,91342
C18:00,63322,81342

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,0501,801342
C18:1,n-90,65223,51342
C20:1,n-110,0000,001342
C22:1,n-90,0000,001342

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,37113,41342
C18:3,n-30,0000,001342
C20:4,n-60,2619,381342
C20:5,n-30,0000,001342
C22:5,n-30,0000,001342
C22:6,n-30,0000,001342

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede1,4552,01003
Sum monoumættede0,70225,31003
Sum polyumættede0,63222,71003
Sum transfedtsyrer0,0000,001003
Fedtsyrer, total2,781001003
Sum n-3 fedtsyrer0,0000,001003
Sum n-6 fedtsyrer0,63222,71003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin9893301342
Leucin16805601342
Lysin14104701342
Methionin4501501342
Cystin252841342
Phenylalanin9293101342
Tyrosin6602201342
Threonin8392801342
Tryptofan264881342
Valin11703901342
Arginin11403801342
Histidin5101701342
Alanin10803601342
Asparaginsyre17705901342
Glutaminsyre24308101342
Glycin10803601342
Prolin9293101342
Serin8092701342

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol515 mg 1938