DTU food logo
DTU logo
Nr.747Lever, ande, rå
Engelsk navnLiver, duck, raw
SynonymerAndelever.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ550 kJ 1003
Energi, kcal131 1003
total-N2,998 g 1938
Protein, total18,7 g 1938
Protein, deklaration18,7 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.3,5 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig3,5 g 1003
kulhydrat, deklaration3,5 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,0 g 1938
Fedt, total4,6 g 1938
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,3 g 1938
Tørstof28,2 g 1938
Vand71,8 g 1938

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,599

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin11984 RE 1003
Retinol11984 µg 1938
B1-vitamin0,562 mg 1938
B2-vitamin, riboflavin0,892 mg 1938
Niacin10,9 NE 1003
niacin6,50 mg 1938
B6-vitamin0,760 mg 1938
Pantothensyre6,18 mg 1938
Folat738 µg 1938
B12-vitamin54,0 µg 1938
C-vitamin4,50 mg 1003
L-ascorbinsyre4,50 mg 1938

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na77,0 mg 1058
Kalium, K240 mg 1058
Calcium, Ca11,0 mg 1938
Magnesium, Mg20,0 mg 1058
Phosphor, P269 mg 1938
Jern, Fe30,5 mg 1938
Kobber, Cu5,96 mg 1938
Zink, Zn3,07 mg 1938
Mangan, Mn0,258 mg 1938
Chrom, Cr0,845 µg 1886, 1909
Selen, Se124 µg 1909
Nikkel, Ni1,40 µg 1909
Kviksølv, Hg0,200 µg 1909
Cadmium, Cd13,7 µg 1909
Bly, Pb0,818 µg 1886, 1909

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Sukkerarter, ialt0 g 1655
Crude fibre0 g 1342

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C10:00,00001342
C12:00,00001342
C14:00,0100,361342
C16:00,80228,91342
C18:00,63322,81342

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,0501,801342
C18:1,n-90,65223,51342
C20:1,n-110,00001342
C22:1,n-90,00001342

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,37113,41342
C18:3,n-30,00001342
C20:4,n-60,2619,381342
C20:5,n-30,00001342
C22:5,n-30,00001342
C22:6,n-30,00001342

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede1,44552,01003
Sum monoumættede0,70225,31003
Sum polyumættede0,63222,71003
Fedtsyrer, total2,7791001003
Sum n-3 fedtsyrer0,00001003
Sum n-6 fedtsyrer0,63222,71003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin9893301342
Leucin16795601342
Lysin14094701342
Methionin4501501342
Cystin25284,01342
Phenylalanin9293101342
Tyrosin6602201342
Threonin8392801342
Tryptofan26488,01342
Valin11693901342
Arginin11393801342
Histidin5101701342
Alanin10793601342
Asparaginsyre17695901342
Glutaminsyre24288101342
Glycin10793601342
Prolin9293101342
Serin8092701342

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol515 mg 1938