DTU food logo
DTU logo
Nr.785Kalkun, kød og skind, rå
Engelsk navnTurkey, flesh and skin, raw
Taxonomisk navnMeleagris gallopavo
SynonymerKalkunkød.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ528 kJ 1003
Energi, kcal126 1003
total-N3,232 g 1312
Protein, total20,2 g 1312
Protein, deklaration20,2 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.0,0 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig0,0 g 1003
kulhydrat, deklaration0,0 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,0 g 1655
Fedt, total5,0 g 1312
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,2 g 1312
Tørstof26,4 g 1312
Vand73,6 g 1312

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind30
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,945

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin2,00 RE 1003
Retinol2,00 µg 1938
ß-caroten0 µg 1655
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1655
E-vitamin0,500 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,500 mg 1379
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,064 mg 1938
B2-vitamin, riboflavin0,155 mg 1938
Niacin7,54 NE 1003
niacin4,09 mg 1938
B6-vitamin0,410 mg 1938
Pantothensyre0,750 mg 1352
Biotin2,00 µg 1344
Folat10,0 µg 1374
Frit folat5,00 µg 1374
B12-vitamin1,00 µg 1044
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1344

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na93,0 mg 1058
Kalium, K230 mg 1058
Calcium, Ca10,0 mg 1348
Magnesium, Mg21,0 mg 1058
Phosphor, P150 mg 1348
Jern, Fe0,800 mg 1043
Kobber, Cu0,136 mg 1102
Zink, Zn1,35 mg 1102
Jod, I1,50 µg 1055
Mangan, Mn0,011 mg 1348
Chrom, Cr1,00 µg 1348
Selen, Se24,0 µg 1102
Molybdæn, Mo0 µg 1348
Nikkel, Ni0,500 µg 1348

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0 g 1655
Glucose0 g 1655
Monosaccharider, total0 g 1003
Lactose0 g 1655
Maltose0 g 1655
Saccharose0 g 1655
Disaccharider, total0 g 1003
Andre sukkerarter0 g 1003
Sukkerarter, ialt0 g 1003
Stivelse0 g 1655
(a)Hexoses0 g 1655
(b)Pentoses0 g 1655
(c)UronicAcids0 g 1655
Cellulose0 g 1655
Lignin0 g 1655

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:00,0521,101344
C15:00,00001344
C16:01,19925,41344
C17:00,0190,401344
C18:00,47710,11344

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,2465,201344
C17:1,n-70,00001344
C18:1,n-91,04022,01344
C20:1,n-110,0190,401344

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,96920,51344
C18:3,n-30,0521,101344
C20:3,n-30,00001344
C20:4,n-60,2465,201344
C20:5,n-30,0711,501344
C22:5,n-30,0901,901344
C22:6,n-30,2465,201344

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede1,74737,01003
Sum monoumættede1,30527,61003
Sum polyumættede1,67435,41003
Fedtsyrer, total4,7261001003
Sum n-3 fedtsyrer0,4599,711003
Sum n-6 fedtsyrer1,21525,71003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin9052801059
Leucin13904301059
Lysin17135301059
Methionin5171601059
Cystin12940,01059
Phenylalanin7432301059
Tyrosin5821801059
Threonin8082501059
Tryptofan20764,01059
Valin10993401059
Arginin12283801059
Histidin6141901059
Alanin11313501059
Asparaginsyre17135301059
Glutaminsyre25868001059
Glycin10993401059
Prolin8732701059
Serin7762401059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol64 mg 1344