DTU food logo
DTU logo
Nr.800Krabbe, kogt
Engelsk navnCrab, boiled
Taxonomisk navnCancer pagurus

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ541 kJ 1003
Energi, kcal129 1003
total-N3,216 g 1344
Protein, total20,1 g 1344
Protein, deklaration20,1 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.0,4 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig0,4 g 1003
kulhydrat, deklaration0,4 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,0 g 1655
Fedt, total5,2 g 1344
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,8 g 1346
Tørstof27,5 g 1344
Vand72,5 g 1344

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind84
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,680

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin650 RE 1003
Retinol650 µg 1346
ß-caroten0 µg 1344
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1344
E-vitamin2,40 α-TE 1003
alfa-tokoferol2,40 mg 1034
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,100 mg 1344
B2-vitamin, riboflavin0,150 mg 1344
Niacin6,25 NE 1003
niacin2,50 mg 1344
B6-vitamin0,300 mg 1352
Pantothensyre0,600 mg 1352
Biotin0 µg 1344
Folat20,0 µg 1374
Frit folat3,00 µg 1374
B12-vitamin10,0 µg 1352
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1344

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na370 mg 1344
Kalium, K270 mg 1344
Calcium, Ca29,0 mg 1344
Magnesium, Mg48,0 mg 1344
Phosphor, P350 mg 1344
Jern, Fe1,30 mg 1344
Kobber, Cu4,80 mg 1344
Zink, Zn5,50 mg 1344
Jod, I130 µg 1343
Mangan, Mn0,030 mg 1343

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Sukkerarter, ialt0 g 1655
Stivelse0,500 g 1003

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C12:00,00001345
C14:00,0501,651344
C15:00,0250,821344
C16:00,32510,71344
C17:00,0421,391344
C18:00,1525,021344
C20:00,00001345
C22:00,00001345

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,00001345
C16:1,n-70,1775,841344
C17:1,n-70,00001345
C18:1,n-90,53017,51344
C20:1,n-110,1244,091344
C22:1,n-90,1384,551344

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,1133,731344
C18:3,n-30,1635,381344
C20:3,n-30,00001345
C20:4,n-60,0210,691344
C20:5,n-30,76025,11344
C22:5,n-30,0501,651344
C22:6,n-30,36111,91344

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,59419,61003
Sum monoumættede0,96932,01003
Sum polyumættede1,46848,41003
Fedtsyrer, total3,0311001003
Sum n-3 fedtsyrer1,33444,01003
Sum n-6 fedtsyrer0,1344,421003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin9332901344
Leucin17375401344
Lysin15764901344
Methionin5791801344
Cystin25780,01344
Phenylalanin8042501344
Tyrosin7402301344
Threonin9332901344
Tryptofan22570,01344
Valin9653001344
Arginin16725201344
Histidin3861201344
Alanin13514201344
Asparaginsyre21876801344
Glutaminsyre31529801344
Glycin13194101344
Prolin8682701344
Serin10293201344

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol78 mg 1361