DTU food logo
DTU logo
Nr.880Rosin uden kerner
Engelsk navnRaisin , seedless
Taxonomisk navnVitis spp.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ1412 kJ 1003
Energi, kcal338 1003
total-N0,517 g 1342, 1825
Protein, total3,2 g 1342, 1825
Protein, deklaration3,2 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.78,3 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig74,7 g 1003
kulhydrat, deklaration74,7 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre3,6 g 1825
Fedt, total1,6 g 1825
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,7 g 1825
Tørstof84,8 g 1825
Vand15,2 g 1825

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,660

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin2,33 RE 1003
Retinol0 µg 1344
ß-caroten28,0 µg 1020
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1344
E-vitamin0 α-TE 1003
alfa-tokoferol0 mg 1034
B1-vitamin0,085 mg 1019
B2-vitamin, riboflavin0,030 mg 1022
Niacin0,600 NE 1003
niacin0,500 mg 1018
B6-vitamin0,110 mg 1025
Pantothensyre0,140 mg 1352
Biotin0 µg 1002
Folat4,00 µg 1374
Frit folat4,00 µg 1374
B12-vitamin0 µg 1352
C-vitamin3,30 mg 1003
L-ascorbinsyre3,30 mg 1342

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na9,00 mg 1058
Kalium, K785 mg 1058
Calcium, Ca45,1 mg 1015
Magnesium, Mg35,0 mg 1058
Phosphor, P107 mg 1015
Jern, Fe2,40 mg 1043
Kobber, Cu0,320 mg 1348
Zink, Zn0,300 mg 1348
Jod, I2,00 µg 1055
Mangan, Mn0,310 mg 1348
Chrom, Cr8,80 µg 1079
Selen, Se0,400 µg 1079
Molybdæn, Mo0 µg 1348
Nikkel, Ni17,8 µg 1079, 1539
Kviksølv, Hg0,700 µg 1079
Arsen, As5,10 µg 1079
Cadmium, Cd0,213 µg 1079, 1539
Bly, Pb1,40 µg 1539

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Sukkerarter, ialt64,3 g 1344
Stivelse0 g 1344
Crude fibre1,28 g 1342

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:00,0141,321342
C16:00,44842,41342
C18:00,0635,951342

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:1,n-90,0635,951342

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,36134,21342
C18:3,n-30,10810,21342

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,52549,71003
Sum monoumættede0,0635,961003
Sum polyumættede0,46944,41003
Fedtsyrer, total1,0571001003
Sum n-3 fedtsyrer0,10810,21003
Sum n-6 fedtsyrer0,36134,21003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin621201059
Leucin981901059
Lysin931801059
Methionin1732,01059
Cystin815,01059
Phenylalanin621201059
Tyrosin1326,01059
Threonin721401059
Tryptofan612,01059
Valin931801059
Arginin4037801059
Histidin621201059
Alanin1142201059
Asparaginsyre1092101059
Glutaminsyre1502901059
Glycin831601059
Prolin2124101059
Serin671301059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1655

Biogene aminerIndh. /100gEnhKilde
Histamin0,010 mg 1488