DTU food logo
DTU logo
Nr.886Kylling, lår, kød og skind, rå
Engelsk navnChicken, drumstick, flesh and skin, raw
Taxonomisk navnGallus domesticus

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ647 kJ 1003
Energi, kcal155 1003
total-N3,024 g 1347
Protein, total18,7 g 1347
Protein, deklaration18,7 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.0,0 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig0,0 g 1003
kulhydrat, deklaration0,0 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1347
Kostfibre0,0 g 1347
Fedt, total8,9 g 1347
Alkohol0,0 g 1347
Aske1,4 g 1347
Tørstof29,0 g 1347
Vand71,0 g 1347

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind10
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,915

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin42,0 RE 1003
Retinol42,0 µg 1347
D-vitamin1,50 µg 1003
D3 cholecalciferol1,50 µg 1347
E-vitamin0,500 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,500 mg 1347
B1-vitamin0,060 mg 1347
B2-vitamin, riboflavin0,150 mg 1347
Niacin8,68 NE 1003
niacin5,40 mg 1347
B6-vitamin0,260 mg 1347
Folat7,00 µg 1347
B12-vitamin0,300 µg 1347
C-vitamin2,00 mg 1003
L-ascorbinsyre2,00 mg 1347

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na76,0 mg 1347
Kalium, K192 mg 1347
Calcium, Ca9,00 mg 1347
Magnesium, Mg20,0 mg 1347
Phosphor, P172 mg 1347
Jern, Fe1,80 mg 1347
Zink, Zn1,60 mg 1347
Nikkel, Ni0,300 µg T 882

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,00001938
C6:00,00001938
C8:00,00001938
C10:00,00001938
C12:00,0120,151346
C14:00,0730,891346
C16:01,91423,51346
C18:00,5266,461346

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,5026,161346
C18:1,n-93,12238,31346
C20:1,n-110,0911,121346
C22:1,n-90,00001938

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-61,74021,41346
C18:3,n-30,0851,041346
C18:4,n-30,00001938
C20:4,n-60,0480,591346
C20:5,n-30,0060,071346
C22:5,n-30,0060,071346
C22:6,n-30,0180,221346

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede2,52531,01003
Sum monoumættede3,71545,61003
Sum polyumættede1,90323,41003
Fedtsyrer, total8,1431001003
Sum n-3 fedtsyrer0,1151,411003
Sum n-6 fedtsyrer1,78822,01003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin8772901059
Leucin13314401059
Lysin16935601059
Methionin4841601059
Cystin12140,01059
Phenylalanin6962301059
Tyrosin5751901059
Threonin7562501059
Tryptofan19765,01059
Valin9983301059
Arginin12104001059
Histidin4841601059
Alanin11193701059
Asparaginsyre16635501059
Glutaminsyre25108301059
Glycin10583501059
Prolin8472801059
Serin7562501059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol84 mg 1347