DTU food logo
DTU logo
Nr.94Ost, fast, 40+, alle typer
Engelsk navnCheese, firm, 40 % fidm., all varieties

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ1297 kJ 1003
Energi, kcal310 1003
total-N4,028 g 1221
Protein, total25,7 g 1221
Protein, deklaration25,2 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.1,4 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig1,4 g 1003
kulhydrat, deklaration1,9 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfibre0,0 g 1655
Fedt, total22,6 g 1221
Alkohol0,0 g 1655
Aske3,1 g 1003
Tørstof52,8 g 1221
Vand47,2 g 1221

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,38
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,945

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin200 RE 1003
Retinol192 µg 1003
ß-caroten99,0 µg 1003
D-vitamin0,230 µg 1003
D3 cholecalciferol0,230 µg 1003
E-vitamin0,580 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,580 mg 1003
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,050 mg 1217
B2-vitamin, riboflavin0,330 mg 1217
Niacin6,00 NE 1003
niacin0,100 mg T 148
B6-vitamin0,090 mg T 148
Pantothensyre0,340 mg 1352
Biotin1,50 µg T 148
Folat60,0 µg T 1211
Frit folat1,00 µg 1375
B12-vitamin1,60 µg 1352
C-vitamin0,500 mg 1003
L-ascorbinsyre0,500 mg T 148

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na723 mg 1221
Kalium, K65,0 mg T 148
Calcium, Ca960 mg 1221
Magnesium, Mg27,0 mg T 148
Phosphor, P500 mg 1221
Jern, Fe0,106 mg T 148
Kobber, Cu0,086 mg 1348
Zink, Zn3,20 mg T 148
Jod, I10,4 µg T 148
Mangan, Mn0,059 mg 1348
Chrom, Cr0,250 µg 1538
Selen, Se8,70 µg 1003
Molybdæn, Mo6,00 µg 1348
Nikkel, Ni1,36 µg T 148
Kviksølv, Hg0,060 µg 1348
Arsen, As1,00 µg 1348
Cadmium, Cd0,010 µg 1538
Bly, Pb0,450 µg 1538

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Lactose0,050 g 1217
Disaccharider, total0,050 g 1003
Sukkerarter, ialt0,050 g 1003
Stivelse0 g 1655

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,7703,611227
C6:00,4902,291227
C8:00,3201,501227
C10:00,7003,281227
C12:00,8804,121227
C14:02,50011,71227
C16:06,67931,31227
C18:02,29010,71227

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,3201,501227
C16:1,n-70,4902,291227
C18:1,n-95,01923,51227
C20:1,n-110,2601,221227

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,4702,201227
C18:3,n-30,1700,791227

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede14,62968,51003
Sum monoumættede6,08928,51003
Sum polyumættede0,6403,001003
Fedtsyrer, total21,3581001003
Sum n-3 fedtsyrer0,1700,791003
Sum n-6 fedtsyrer0,4702,201003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin14103501059
Leucin23775901059
Lysin20545101059
Methionin7251801059
Cystin9323,01059
Phenylalanin13293301059
Tyrosin14103501059
Threonin8862201059
Tryptofan35488,01059
Valin17324301059
Arginin8062001059
Histidin7251801059
Alanin8062001059
Asparaginsyre18134501059
Glutaminsyre503512501059
Glycin5241301059
Prolin26996701059
Serin14503601059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol75 mg 1003

Biogene aminerIndh. /100gEnhKilde
Histamin3,50 mg 1480
Serotonin0 mg 1474