DTU food logo
DTU logo
Nr.977Vallepulver, tørret
Engelsk navnWhey, sweet, dried

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ1525 kJ 1003
Energi, kcal365 1003
total-N2,027 g 1938
Protein, total12,9 g 1938
Protein, deklaration12,7 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.74,5 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig74,5 g 1003
kulhydrat, deklaration74,7 g 1003
Kostfibre0,0 g 1938
Fedt, total1,1 g 1938
Alkohol0,0 g 1938
Aske8,4 g 1938
Tørstof96,8 g 1938
Vand3,2 g 1938

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,38
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,945

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin9,50 RE 1003
Retinol9,00 µg 1003
ß-caroten6,00 µg 1003
D-vitamin0,046 µg 2054
E-vitamin0,027 α-TE 2054
B1-vitamin0,519 mg 1938
B2-vitamin, riboflavin2,21 mg 1938
Niacin4,58 NE 1003
niacin1,26 mg 1938
B6-vitamin0,584 mg 1938
Pantothensyre5,62 mg 1938
Folat12,0 µg 1938
Frit folat12,0 µg 1003
B12-vitamin2,37 µg 1938
C-vitamin1,50 mg 1003
L-ascorbinsyre1,50 mg 1938

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na1079 mg 1938
Kalium, K2080 mg 1938
Calcium, Ca796 mg 1938
Magnesium, Mg176 mg 1938
Phosphor, P932 mg 1938
Jern, Fe0,880 mg 1938
Zink, Zn1,97 mg 1938

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Sukkerarter, ialt74,5 g 1938

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,0596,201346
C6:00,0090,941346
C8:00,0090,941346
C10:00,0181,891346
C12:00,0121,261346
C14:00,10410,91346
C16:00,32734,41346
C18:00,09810,31346

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,0333,471346
C18:1,n-90,24926,21346
C20:1,n-110,00001938
C22:1,n-90,00001938

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,0242,521346
C18:3,n-30,0090,941346
C18:4,n-30,00001938
C20:4,n-60,00001938
C20:5,n-30,00001938
C22:5,n-30,00001938
C22:6,n-30,00001938

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,63666,91003
Sum monoumættede0,28229,71003
Sum polyumættede0,0333,471003
Fedtsyrer, total0,9511001003
Sum n-3 fedtsyrer0,0090,941003
Sum n-6 fedtsyrer0,0242,521003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin7093501346
Leucin11965901346
Lysin10345101346
Methionin2431201346
Cystin2641301346
Phenylalanin4052001346
Tyrosin3651801346
Threonin8314101346
Tryptofan19998,01346
Valin7093501346
Arginin3851901346
Histidin2431201346
Alanin5882901346
Asparaginsyre12576201346
Glutaminsyre225011101346
Glycin2841401346
Prolin7913901346
Serin6283101346

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol6 mg 1938