DTU food logo
DTU logo
Nr.990Kylling, vinge, kød og skind, rå
Engelsk navnChicken, wing, flesh and skin, raw
Taxonomisk navnGallus domesticus

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ780 kJ 1003
Energi, kcal186 1003
total-N3,072 g 1347
Protein, total19,2 g 1347
Protein, deklaration19,2 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.0,1 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig0,1 g 1003
kulhydrat, deklaration0,1 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1347
Kostfibre0,0 g 1347
Fedt, total12,2 g 1347
Alkohol0,0 g 1347
Aske1,5 g 1347
Tørstof33,0 g 1347
Vand67,0 g 1347

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind25
Proteinomregningsfaktor(NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,915

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin44,0 RE 1003
Retinol44,0 µg 1347
ß-caroten0 µg 1655
D-vitamin1,50 µg 1003
D3 cholecalciferol1,50 µg 1347
E-vitamin0,500 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,500 mg 1347
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,050 mg 1347
B2-vitamin, riboflavin0,090 mg 1347
Niacin9,23 NE 1003
niacin5,90 mg 1347
B6-vitamin0,350 mg 1347
Folat4,00 µg 1347
B12-vitamin0,320 µg 1347
C-vitamin0,700 mg 1003
L-ascorbinsyre0,700 mg 1347

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na73,0 mg 1347
Kalium, K156 mg 1347
Calcium, Ca14,0 mg 1347
Magnesium, Mg18,0 mg 1347
Phosphor, P139 mg 1347
Jern, Fe1,40 mg 1347
Zink, Zn1,33 mg 1347
Nikkel, Ni0,300 µg T 882

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Sukkerarter, ialt0 g 1655
Stivelse0 g 1655

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,00001938
C6:00,00001938
C8:00,00001938
C10:00,00001938
C12:00,0200,181346
C14:00,1020,911346
C16:02,62223,51346
C18:00,7176,421346

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,6866,151346
C18:1,n-94,29138,41346
C20:1,n-110,1231,101346
C22:1,n-90,00001938

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-62,38621,41346
C18:3,n-30,1131,011346
C18:4,n-30,00001938
C20:4,n-60,0610,551346
C20:5,n-30,0100,091346
C22:5,n-30,0100,091346
C22:6,n-30,0200,181346

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede3,46131,01003
Sum monoumættede5,10045,71003
Sum polyumættede2,60023,31003
Fedtsyrer, total11,1611001003
Sum n-3 fedtsyrer0,1531,371003
Sum n-6 fedtsyrer2,44721,91003
Transfedtsyrer, total0,00001003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin8912901059
Leucin13524401059
Lysin17205601059
Methionin4921601059
Cystin12340,01059
Phenylalanin7072301059
Tyrosin5841901059
Threonin7682501059
Tryptofan20065,01059
Valin10143301059
Arginin12294001059
Histidin4921601059
Alanin11373701059
Asparaginsyre16905501059
Glutaminsyre25508301059
Glycin10753501059
Prolin8602801059
Serin7682501059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol77 mg 1347