DTU food logo
DTU logo
Nr.1041Poulard, kød og skind, rå
Engelsk navnBroiler, flesh and skin, raw
Taxonomisk navnGallus domesticus

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ793 kJ 1003
Energi, kcal190 1003
total-N3,040 g 1321
Protein, total19,0 g 1321
Protein, deklaration19,0 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.3,7 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig3,7 g 1003
kulhydrat, deklaration3,7 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfiber0,0 g 1655
Fedt, total11,0 g 1321
Alkohol0,0 g 1655
Aske0,8 g 1938
Tørstof34,5 g 1342
Vand65,5 g 1342

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind28
Proteinomregningsfaktor (NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,920

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin38,0 RE 1003
Retinol38,0 µg 1342
ß-caroten0 µg 1655
D-vitamin1,50 µg 1003
D3 cholecalciferol1,50 µg 1001
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,060 mg 1938
B2-vitamin, riboflavin0,120 mg 1938
Niacin10,3 NE 1003
niacin6,80 mg 1938
B6-vitamin0,350 mg 1938
Pantothensyre0,910 mg 1938
Folat6,00 µg 1938
B12-vitamin0,310 µg 1938
C-vitamin1,60 mg 1003
L-ascorbinsyre1,60 mg 1938

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na39,0 mg 1058
Kalium, K101 mg 1058
Calcium, Ca11,0 mg 1938
Magnesium, Mg7,60 mg 1058
Phosphor, P147 mg 1938
Jern, Fe0,900 mg 1938
Kobber, Cu0,048 mg 1938
Zink, Zn1,31 mg 1938
Mangan, Mn0,019 mg 1938

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Crude fibre0 g 1342

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C10:00,0000,001342
C12:00,0100,101342
C14:00,0920,901342
C16:02,3623,31342
C18:00,6436,351342

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,6336,251342
C18:1,n-93,9038,51342
C20:1,n-110,1221,211342
C22:1,n-90,0000,001342

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-62,1621,41342
C18:3,n-30,1021,011342
C20:4,n-60,0610,601342
C20:5,n-30,0100,101342
C22:5,n-30,0100,101342
C22:6,n-30,0200,201342

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede3,1030,71003
Sum monoumættede4,6546,01003
Sum polyumættede2,3723,41003
Sum transfedtsyrer0,0000,001003
Fedtsyrer, total10,11001003
Sum n-3 fedtsyrer0,1421,401003
Sum n-6 fedtsyrer2,2222,01003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin9423101342
Leucin13704501342
Lysin15505101342
Methionin5171701342
Cystin255841342
Phenylalanin7302401342
Tyrosin6082001342
Threonin7902601342
Tryptofan210691342
Valin9123001342
Arginin11903901342
Histidin5471801342
Alanin11303701342
Asparaginsyre17005601342
Glutaminsyre27709101342
Glycin12504101342
Prolin9423101342
Serin6692201342

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol75 mg 1938