DTU food logo
DTU logo
Nr.1091Kylling, kød og skind, grillstegt
Engelsk navnChicken, flesh and skin, grilled

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ811 kJ 1003
Energi, kcal194 1003
total-N3,920 g 1347
Protein, total24,2 g 1347
Protein, deklaration24,2 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.0,0 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig0,0 g 1003
kulhydrat, deklaration0,0 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1347
Kostfiber0,0 g 1347
Fedt, total10,8 g 1347
Alkohol0,0 g 1347
Aske3,0 g 1347
Tørstof38,0 g 1347
Vand62,0 g 1347

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor (NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,920

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin47,0 RE 1003
Retinol47,0 µg 1347
ß-caroten0 µg 1003
D-vitamin1,50 µg 1003
D3 cholecalciferol1,50 µg T 907
E-vitamin0,500 α-TE 1003
alfa-tokoferol0,500 mg T 907
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,060 mg 1347
B2-vitamin, riboflavin0,170 mg 1347
Niacin12,8 NE 1003
niacin8,50 mg 1347
B6-vitamin0,400 mg 1347
Folat5,00 µg 1347
B12-vitamin0,300 µg 1347
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1347

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na870 mg 1347
Kalium, K280 mg 1347
Calcium, Ca23,0 mg 1347
Magnesium, Mg23,0 mg 1347
Phosphor, P220 mg 1347
Jern, Fe0,910 mg 1347
Zink, Zn1,94 mg 1347

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,0000,001938
C6:00,0000,001938
C8:00,0000,001938
C10:00,0000,001938
C12:00,0100,101346
C14:00,0920,921346
C16:02,3323,41346
C18:00,6436,481346

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,6136,171346
C18:1,n-93,8138,31346
C20:1,n-110,1121,131346
C22:1,n-90,0000,001938

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-62,1221,41346
C18:3,n-30,1021,031346
C18:4,n-30,0000,001938
C20:4,n-60,0610,611346
C20:5,n-30,0100,101346
C22:5,n-30,0100,101346
C22:6,n-30,0200,201346

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede3,0730,91003
Sum monoumættede4,5345,61003
Sum polyumættede2,3323,41003
Sum transfedtsyrer0,0000,001003
Fedtsyrer, total9,931001003
Sum n-3 fedtsyrer0,1421,431003
Sum n-6 fedtsyrer2,1922,01003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin11402901059
Leucin17304401059
Lysin22005601059
Methionin6271601059
Cystin157401059
Phenylalanin9022301059
Tyrosin7451901059
Threonin9802501059
Tryptofan255651059
Valin12903301059
Arginin15704001059
Histidin6271601059
Alanin14503701059
Asparaginsyre21605501059
Glutaminsyre32508301059
Glycin13703501059
Prolin11002801059
Serin9802501059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol89 mg 1347