DTU food logo
DTU logo
Nr.1302Ål, røget
Engelsk navnEel, smoked
Taxonomisk navnAnguilla anguilla

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ1362 kJ 1003
Energi, kcal325 1003
total-N3,104 g 1059
Protein, total19,4 g 1059
Protein, deklaration19,4 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.0,2 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig0,2 g 1003
kulhydrat, deklaration0,2 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfiber0,0 g 1655
Fedt, total27,8 g 1346
Alkohol0,0 g 1655
Aske2,4 g 1346
Tørstof49,8 g 1346
Vand50,2 g 1346

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind10
Proteinomregningsfaktor (NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,947

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin1800 RE 1003
Retinol1800 µg 1024
ß-caroten0 µg 1655
D-vitamin5,00 µg 1003
D3 cholecalciferol5,00 µg 1057
E-vitamin7,50 α-TE 1003
alfa-tokoferol7,50 mg 1034
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,140 mg 1019
B2-vitamin, riboflavin0,310 mg 1022
Niacin6,70 NE 1003
niacin3,80 mg 1018
B6-vitamin0,150 mg 1025
Pantothensyre0,141 mg T 1248
Folat14,0 µg T 1248
B12-vitamin5,80 µg 1044
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1655

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na652 mg 1058
Kalium, K226 mg 1058
Calcium, Ca55,0 mg 1030
Magnesium, Mg21,0 mg 1058
Phosphor, P250 mg 1343
Jern, Fe0,650 mg 1043
Kobber, Cu0,090 mg 1343
Zink, Zn2,60 mg 1347
Jod, I25,0 µg 1041
Mangan, Mn0,030 mg T 1248
Chrom, Cr1,56 µg T 1248
Selen, Se26,3 µg T 1248
Molybdæn, Mo0 µg T 1248
Cobolt, Co1,00 µg T 1248
Nikkel, Ni1,46 µg T 1248
Bor, B30,0 µg T 1248
Kviksølv, Hg8,00 µg T 1248
Arsen, As61,4 µg T 1248
Cadmium, Cd0,260 µg T 1248
Bly, Pb0,381 µg T 1248

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Sukkerarter, ialt0 g 1655
Stivelse0 g 1655

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin9623101059
Leucin14604701059
Lysin18005801059
Methionin5591801059
Cystin146471059
Phenylalanin8072601059
Tyrosin6832201059
Threonin8692801059
Tryptofan174561059
Valin10903501059
Arginin11503701059
Histidin7762501059
Alanin12404001059
Asparaginsyre18606001059
Glutaminsyre25108101059
Glycin11503701059
Prolin8382701059
Serin8382701059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol108 mg 1361