DTU food logo
DTU logo
Nr.471Sesamfrø, afskallede
Engelsk navnSesame seed, decorticated
Taxonomisk navnSesamum indicum

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ2509 kJ 1003
Energi, kcal600 1003
total-N4,974 g 1342, 1825
Protein, total26,4 g 1342, 1825
Protein, deklaration31,1 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.16,3 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig4,7 g 1003
kulhydrat, deklaration0,0 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfiber11,6 g 2098
Fedt, total51,0 g 1825
Alkohol0,0 g 1655
Aske2,9 g 1825
Tørstof96,6 g 1825
Vand3,4 g 1825

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor (NCF)5,30
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,956

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin3,50 RE 1003
Retinol0 µg 1655
ß-caroten42,0 µg 1003
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1655
E-vitamin5,00 α-TE 1003
alfa-tokoferol5,00 mg T 692
B1-vitamin0,791 mg 1938
B2-vitamin, riboflavin0,247 mg 1938
Niacin12,4 NE 1003
niacin4,52 mg 1938
B6-vitamin0,790 mg 1938
Pantothensyre0,050 mg 1938
Folat97,0 µg 1938
B12-vitamin0 µg 1938
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1938

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na11,0 mg 1938
Kalium, K468 mg 1938
Calcium, Ca64,8 mg 1015
Magnesium, Mg351 mg 1938
Phosphor, P739 mg 1015
Jern, Fe14,6 mg 1938
Kobber, Cu4,08 mg 1938
Zink, Zn7,75 mg 1938
Jod, I0,200 µg T 35
Mangan, Mn2,46 mg 1938
Chrom, Cr20,0 µg 1079
Selen, Se24,4 µg 1918
Nikkel, Ni190 µg 1079
Kviksølv, Hg0 µg 1079
Arsen, As0 µg 1079
Cadmium, Cd0,700 µg 1079
Bly, Pb0 µg 1079

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Crude fibre2,96 g 1342

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C6:00,0000,001938
C8:00,0000,001938
C10:00,0000,001938
C12:00,0000,001938
C14:00,1280,261342
C16:04,599,421342
C18:02,164,441342

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,1480,301342
C18:1,n-919,239,31342
C20:1,n-110,0690,141342
C22:1,n-90,0000,001938

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-622,145,41342
C18:3,n-30,3850,791342
C18:4,n-30,0000,001938
C20:4,n-60,0000,001938
C20:5,n-30,0000,001938
C22:5,n-30,0000,001938
C22:6,n-30,0000,001938

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede6,8814,11003
Sum monoumættede19,439,71003
Sum polyumættede22,546,21003
Sum transfedtsyrer0,0000,001003
Fedtsyrer, total48,81001003
Sum n-3 fedtsyrer0,3850,791003
Sum n-6 fedtsyrer22,145,41003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin12902601342
Leucin21404301342
Lysin8461701342
Methionin8951801342
Cystin5471101342
Phenylalanin15403101342
Tyrosin11402301342
Threonin11902401342
Tryptofan473951342
Valin14903001342
Arginin33306701342
Histidin6961401342
Alanin13902801342
Asparaginsyre22904601342
Glutaminsyre49209901342
Glycin18903801342
Prolin13402701342
Serin12902601342

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol0 mg 1938