DTU food logo
DTU logo
Nr.541Rødtunge, rå
Engelsk navnLemon sole, raw
Taxonomisk navnMicrostomus kitt

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ303 kJ 1003
Energi, kcal72 1003
total-N2,670 g 2083
Protein, total16,3 g 2083
Protein, deklaration16,3 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.0,0 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig0,0 g 1003
kulhydrat, deklaration0,0 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfiber0,0 g 1344
Fedt, total0,7 g 2083
Alkohol0,0 g 1344
Aske0,3 g 1003
Tørstof17,3 g 2083
Vand82,7 g 2083

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind50
Proteinomregningsfaktor (NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,664

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin0 RE 1003
Retinol0 µg 1344
ß-caroten0 µg 1344
D-vitamin0 µg 1003
D3 cholecalciferol0 µg 1344
E-vitamin0 α-TE 1003
alfa-tokoferol0 mg 1344
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0,090 mg 1344
B2-vitamin, riboflavin0,080 mg 1344
Niacin6,62 NE 1003
niacin3,50 mg 1344
B6-vitamin0,296 mg 1072
Pantothensyre0,300 mg 1344
Biotin5,00 µg 1344
Folat11,0 µg 1344
Frit folat5,00 µg 1344
B12-vitamin1,00 µg 1344
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg 1344

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na95,0 mg 1344
Kalium, K230 mg 1344
Calcium, Ca17,0 mg 1344
Magnesium, Mg17,0 mg 1344
Phosphor, P200 mg 1344
Jern, Fe0,500 mg 1344
Kobber, Cu0,100 mg 1344
Chrom, Cr1,80 µg 1851
Selen, Se75,3 µg 1851
Nikkel, Ni7,40 µg 1851
Kviksølv, Hg4,00 µg 1851
Arsen, As4650 µg 1851
Cadmium, Cd0 µg 1851
Bly, Pb0 µg 1851

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0 g 1655
Glucose0 g 1655
Monosaccharider, total0 g 1003
Lactose0 g 1655
Maltose0 g 1655
Saccharose0 g 1655
Disaccharider, total0 g 1003
Sukkerarter, ialt0 g 1003
Stivelse0 g 1655
(a)Hexoses0 g 1655
(b)Pentoses0 g 1655
(c)UronicAcids0 g 1655
Cellulose0 g 1655
Lignin0 g 1655

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:00,0132,771344
C15:00,0040,771344
C16:00,06012,81344
C17:00,0040,771344
C18:00,0163,431344

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,0398,301344
C17:1,n-70,0091,881344
C18:1,n-90,06313,61344
C20:1,n-110,0234,981344
C22:1,n-90,0061,331344

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-60,0030,551344
C18:3,n-30,0030,551344
C20:4,n-60,0316,641344
C20:5,n-30,12326,51344
C22:5,n-30,0163,541344
C22:6,n-30,05311,51344

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,09720,81003
Sum monoumættede0,14030,01003
Sum polyumættede0,22949,11003
Sum transfedtsyrer0,0000,001003
Fedtsyrer, total0,4661001003
Sum n-3 fedtsyrer0,19541,81003
Sum n-6 fedtsyrer0,0347,301003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin8813301344
Leucin14205301344
Lysin16306101344
Methionin4811801344
Cystin187701344
Phenylalanin6942601344
Tyrosin5872201344
Threonin8013001344
Tryptofan187701344
Valin9613601344
Arginin10704001344
Histidin4811801344
Alanin11504301344
Asparaginsyre17406501344
Glutaminsyre25409501344
Glycin7742901344
Prolin6942601344
Serin8283101344

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol50 mg 1361