DTU food logo
DTU logo
Nr.751Tun i tomat, konserves
Engelsk navnTuna, in tomato sauce, canned
Taxonomisk navnThunnus thynnus

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ494 kJ 1003
Energi, kcal118 1003
total-N2,752 g 1312
Protein, total17,2 g 1312
Protein, deklaration17,2 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.3,8 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig3,8 g 1003
kulhydrat, deklaration3,8 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfiber0,0 g 1655
Fedt, total3,7 g 1312, 1818
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,2 g 1312
Tørstof25,9 g 1312
Vand74,1 g 1312

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind0
Proteinomregningsfaktor (NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,800

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin372 RE 1003
Retinol372 µg 1001
ß-caroten0 µg 1655
D-vitamin2,81 µg 1003
D3 cholecalciferol2,81 µg T 825
E-vitamin1,20 α-TE 1003
alfa-tokoferol1,20 mg 1034
K1-vitamin0 µg 1655
B1-vitamin0 mg T 825
B2-vitamin, riboflavin0,062 mg T 825
Niacin13,2 NE 1003
niacin10,1 mg 1001
B6-vitamin0,425 mg 1352
Pantothensyre0,320 mg 1352
Biotin3,00 µg T 1088
Folat15,0 µg 1374
Frit folat7,00 µg 1374
B12-vitamin2,20 µg 1352
C-vitamin0 mg 1003
L-ascorbinsyre0 mg T 1088

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na307 mg 1058
Kalium, K350 mg 1058
Calcium, Ca8,90 mg T 825
Magnesium, Mg27,0 mg 1058
Phosphor, P164 mg T 825
Jern, Fe1,20 mg 1099
Kobber, Cu0,053 mg 1099
Zink, Zn1,80 mg 1099
Jod, I15,6 µg T 825
Mangan, Mn0,012 mg T 1088
Chrom, Cr9,00 µg T 1088
Selen, Se68,0 µg T 1088
Molybdæn, Mo0 µg T 1088
Nikkel, Ni2,00 µg 1348
Kviksølv, Hg42,0 µg 1348
Arsen, As99,0 µg 1348
Cadmium, Cd2,00 µg 1348
Bly, Pb29,0 µg 1348

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Sukkerarter, ialt0 g 1002

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C4:00,0000,001818
C6:00,0000,001818
C8:00,0000,001818
C10:00,0000,001818
C12:00,0000,001818
C14:00,0120,401818
C16:00,39713,31818
C17:00,0000,001818
C18:00,1495,011818
C20:00,0150,481818
C22:00,0000,001818
C24:00,0060,201818

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C14:1,n-50,0000,001818
C16:1,n-70,0210,691818
C18:1,n-90,67822,71818
C18:1,n-70,0000,001818
C20:1,n-110,0120,401818
C22:1,n-90,0000,001818
C22:1,n-110,0341,141818
C24:1,n-90,0000,001818

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-61,2943,11818
C18:3,n-30,1605,381818
C18:4,n-30,0000,001818
C20:2,n-60,0000,001818
C20:3,n-30,0000,001818
C20:3,n-60,0000,001818
C20:5,n-30,0230,771818
C22:5,n-30,0110,361818
C22:6,n-30,1655,541818
Andre fedtsyrer0,0130,441818

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede0,57919,41003
Sum monoumættede0,74525,01003
Sum polyumættede1,6455,11003
Sum transfedtsyrer0,0000,001003
Fedtsyrer, total2,981001003
Sum n-3 fedtsyrer0,35912,01003
Sum n-6 fedtsyrer1,2943,11003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin9363401059
Leucin14905401059
Lysin15405601059
Methionin5502001059
Cystin83301059
Phenylalanin7162601059
Tyrosin6332301059
Threonin8533101059
Tryptofan187681059
Valin11004001059
Arginin9913601059
Histidin6052201059
Alanin10703901059
Asparaginsyre17906501059
Glutaminsyre23708601059
Glycin7162601059
Prolin6602401059
Serin7162601059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol47 mg T 904

Biogene aminerIndh. /100gEnhKilde
Histamin0,200 mg 1473
Tyramin0,656 mg 1455
Phenylethylamin0,726 mg 1455
Putrescin0,100 mg 1473
Cadaverin8,05 mg 1455
Spermin0,100 mg 1473
Spermidin0 mg 1473
Serotonin0 mg 1474