DTU food logo
DTU logo
Nr.860Due, vildt, kød, rå
Engelsk navnSquab (pigeon), flesh, raw
Taxonomisk navnColumba spp.

Makronæringstoffer m.m.Indh. /100gEnhKilde
Energi, kJ592 kJ 1003
Energi, kcal141 1003
total-N3,216 g 1059
Protein, total18,5 g 1059
Protein, deklaration18,5 g 1003
Kulhydrat best. v/diff.0,0 g 1003
Kulhydrat, tilgængelig0,0 g 1003
kulhydrat, deklaration0,0 g 1003
Tilsat sukker0,0 g 1655
Kostfiber0,0 g 1342
Fedt, total7,5 g 1342
Alkohol0,0 g 1655
Aske1,2 g 1342
Tørstof27,2 g 1342
Vand72,8 g 1342

Faktorer m.m.VærdiKilde
Svind35
Proteinomregningsfaktor (NCF)6,25
Fedtsyrekonverteringsfaktor (FCF)0,829

VitaminerIndh. /100gEnhKilde
A-vitamin28,0 RE 1003
Retinol28,0 µg 1342
ß-caroten0 µg 1655
B1-vitamin0,283 mg 1938
B2-vitamin, riboflavin0,285 mg 1938
Niacin10,1 NE 1003
niacin6,86 mg 1938
B6-vitamin0,530 mg 1938
Pantothensyre0,787 mg 1938
Folat13,0 µg 1803
B12-vitamin0,470 µg 1938
C-vitamin7,20 mg 1003
L-ascorbinsyre7,20 mg 1938

Mineraler og uorganiskIndh. /100gEnhKilde
Natrium, Na69,0 mg 1058
Kalium, K270 mg 1058
Calcium, Ca13,0 mg 1938
Magnesium, Mg22,0 mg 1058
Phosphor, P307 mg 1938
Jern, Fe4,51 mg 1938
Kobber, Cu0,594 mg 1938
Zink, Zn2,70 mg 1938
Mangan, Mn0,019 mg 1938
Kviksølv, Hg0,009 µg 1944
Cadmium, Cd1,73 µg 1944
Bly, Pb38,4 µg 1944

KulhydraterIndh. /100gEnhKilde
Fructose0 g 1655
Glucose0 g 1655
Monosaccharider, total0 g 1003
Lactose0 g 1655
Maltose0 g 1655
Saccharose0 g 1655
Disaccharider, total0 g 1003
Andre sukkerarter0 g 1003
Sukkerarter, ialt0 g 1003
Stivelse0 g 1655
(a)Hexoses0 g 1655
(b)Pentoses0 g 1655
(c)UronicAcids0 g 1655
Cellulose0 g 1655
Lignin0 g 1655
Crude fibre0 g 1342

Mættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C10:00,0000,001342
C12:00,0000,001342
C14:00,0100,161342
C16:01,0217,01342
C18:00,93315,51342

Monoumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C16:1,n-70,3004,991342
C18:1,n-92,3739,41342
C20:1,n-110,0000,001342
C22:1,n-90,0000,001342

Polyumættede fedtsyrerg/100g%Kilde
C18:2,n-61,0317,11342
C18:3,n-30,0000,001342
C20:4,n-60,2203,661342
C20:5,n-30,0100,161342
C22:5,n-30,0901,501342
C22:6,n-30,0300,491342

Fedtsyrer, summerg/100g%Kilde
Sum mættede1,9632,61003
Sum monoumættede2,6744,41003
Sum polyumættede1,3823,01003
Sum transfedtsyrer0,0000,001003
Fedtsyrer, total6,011001003
Sum n-3 fedtsyrer0,1302,161003
Sum n-6 fedtsyrer1,2520,81003

Aminosyrermg/100gmg/gNitrogenKilde
Isoleucin9653001059
Leucin15104701059
Lysin18305701059
Methionin5151601059
Cystin142441059
Phenylalanin8042501059
Tyrosin6111901059
Threonin8362601059
Tryptofan196611059
Valin11903701059
Arginin12203801059
Histidin5151601059
Alanin11903701059
Asparaginsyre16705201059
Glutaminsyre25708001059
Glycin9973101059
Prolin8362601059
Serin8042501059

SterolerIndh. /100gEnhKilde
Cholesterol90 mg 1938